Podwyższony puls u osoby starszej i wysokie tętno - jakie są normy i co robić, gdy jest za wysoki?

Puls i tętno to podstawowe wskaźniki stanu zdrowia każdej osoby. Z wiekiem jednak można zaobserwować coraz większe odchylenia od normy. Podwyższony puls oraz tętno powinno być alarmującym symptomem dla każdego. Jednak wysoki puls u osoby starszej szczególnie powinien zwrócić naszą uwagę. Co oznacza wysoki puls u seniora? Jakie powinien być puls oraz tętno u osoby starszej? Na te pytania odpowiemy w poniższym artykule!

Jaki powinien być puls u osoby starszej - normy tętna?

Puls i tętno to nic innego jak ilość uderzeń serca na minutę, czyli parametr, który pozwala ocenić stan układu krążenia. Z wiekiem nasze tętno powinno się obniżać, dlatego każde odchylenie od normy powinno być dla nas oznaką do konsultacji ze specjalistą. Każdy wiek ma swoje normy tętna, które prezentują się następująco:

  • płód: 110–150 uderzeń na minutę,
  • niemowlę: ok. 130 uderzeń na minutę,
  • dzieci: ok. 100 uderzeń na minutę,
  • młodzież: ok. 85 uderzeń na minutę,
  • dorośli: ok. 70 uderzeń na minutę.

Jednak te wartości podawane są jako tętno spoczynkowe. Jeśli coś nas zdenerwuje, zestresuje lub wykonanymi aktywność fizyczną to tętno naturalnie zostanie podniesione. Przed zbadaniem tętna należy odczekać, aż organizm się uspokoi, tak aby zmierzona wartość była, jak najbardziej miarodajna. 

Skąd pojawia się wysoki puls u osoby starszej?

Puls u osoby starszej powinien wynosić ok. 70 uderzeń na minutę i uznaje się go za prawidłowy. Natomiast można czasami zaobserwować puls 100 u starszej osoby czy nawet puls 140 u starszej osoby. Czemu seniorzy doświadczają podwyższonego tętna i pulsu? Przyczyny tego mogą być tak naprawdę różne. Przede wszystkim zwiększone tętno może pojawić się na skutek stresu, aktywności fizycznej, nadwagi, odwodnienia organizmu, przyjmowania alkoholu i używek jak na przykład kawy. Niektóre lekarstwa oraz infekcje i wysoka temperatura także mogą zwiększyć tętno u osoby starszej. Niestety zdarza się, że wysokie tętno jest także objawem poważnych chorób organizmu seniora. Zalicza się do nich na przykład wady serca, anemię, nadczynność tarczycy czy niewydolność serca i układu krążenia. Wszelkie martwiące nas odchylenia tętna od normy powinny zostać skonsultowane z lekarzem. 

Jak obniżyć puls u starszej osoby?

Podwyższony puls u starszych ludzi można próbować obniżyć domowy sposobami. Powinniśmy zadbać o to, aby senior stosował leki przepisane od lekarza w określonych dawkach i godzinach. Oprócz tego należy zadbać o to, aby osoba starsza starała się oddychać spokojnie i głęboki. W obniżeniu pulsu powinna pomóc szklanka chłodnej wody i wyjście na świeże powietrze. Warto zadbać o ogólne wyciszenie i zrelaksowanie organizmu osoby starszej. Jeśli tętno nie chce się obniżyć, to koniecznie trzeba skontaktować się z lekarzem. Warto regularnie monitorować tętno i puls, aby wychwycić wszelkie odchylenia od norm u osób starszych. 

 

 

Autor

Ambroży fusion

opis autora