Urojenia u osób starszych, czym są i jak się z nimi zmagać?

Wiek starczy to okres, w którym odporność człowieka się obniża. To oczywiście wiele skutkuje podatnością na uciążliwe choroby i zaburzenia urojeniowe u osób starszych. Dotyczy to nie tylko schorzeń somatycznych. Psychika seniorów jak się okazuje, staje się podatna na zmiany wynikające ze starzenia się ludzkiego organizmu. Urojenia u osób starszych to niestety dość częsty objaw towarzyszący jednostkom chorobowym. Głównie charakterystycznym dla wieku podeszłego.

Co to jest urojenie?

Urojenia u starszych osób to symptom obecny przy wielu różnych schorzeniach. Niestety nie da się wskazać ich głównej przyczyny. Co piąta osoba w wieku powyżej 65. roku życia może mieć zaburzenia urojeniowe u osób starszych. W przypadku przedziału wiekowego 65-80 lat to około 8-10% populacji. Natomiast po 80. roku życia urojenia u osób starszych dotyczą już połowy emerytów.

Urojenia i omamy wzrokowe u osób starszych stają się poważnym problemem. Tak się dzieje zarówno dla chorego, jak i dla jego najbliższych. Taka osoba często traci poczucie bezpieczeństwa i żyje w ciągłym lęku. W parze często idzie ze sobą nieufność, wrogość, a nawet agresja i urojenia u osób starszych. To wszystko sprawia, że znajomi i członkowie rodziny odsuwają się od niego. W umyśle emeryta powstaje błędne koło przekonań o zagrożeniu ze strony odsuwających się od niego bliskich.

Urojenia u osób starszych i leczenie

Jak poradzić sobie z problemem urojeń pojawiających się w podeszłym wieku? Przede wszystkim trzeba skonsultować się ze specjalistą. Po pierwsze chory musi odwiedzić psychiatrę, niekiedy również neurologa czy geriatrę, a także psychologa. Demencja starcza i urojenia w tym wieku mają zazwyczaj skomplikowane i wieloczynnikowe podłoże. W tym przypadku niezbędna staje się kompleksowa diagnostyka i opinia specjalistów. Oprócz standardowego wywiadu lekarskiego lekarz zleca badania krwi. Niekiedy również te z zakresu neuroobrazowania, czyli tomografię komputerową i rezonans magnetyczny.

Leczenie zaburzeń urojeniowych u osób starszych w podeszłym wieku jest żmudne i długotrwałe. W większości natomiast przypadków jest to efektywne. Nawet jeśli nie udaje się do końca zniwelować przyczyny symptomu. Jak się okazuje, istnieją skuteczne metody terapeutyczne poprawiające stan funkcjonowania i komfort chorego. Do nich należy farmakoterapia nadzorowana przez psychiatrę i neurologa. Psychoterapia prowadzona oczywiście przez lekarza lub psychologa specjalizującego się w pracy terapeutycznej. Zmiany na lepsze są powolne, a po jakimś czasie zdecydowanie daje się odczuć dobroczynny wpływ. Im wcześniej rozpocznie się leczenie urojeń u osób starszych, tym szybciej odczuje się pozytywne efekty.

 

Autor

Ambroży fusion

opis autora