Jak kreatywnie spędzać czas w domu z seniorem?

Opiekunka osób starszych często musi wykazywać się naprawdę dużą kreatywnością. Poza zapewnianiem opieki w codziennych czynnościach może poprowadzić zajęcia manualne dla seniorów. Może to być także wyjście na spacer, do kawiarni, sklepu, czy także na wycieczkę. Wszystko w zależności od stanu zdrowia i możliwości Seniora.

Zajęcia dla seniorów i przykłady

Zajęcia manualne dla osób starszych to naprawdę doskonała forma organizacji wolnego czasu. Dzięki temu można połączyć przyjemne z pożytecznym. Chociażby tworzenie ciekawych i niepowtarzalnych rzeczy, a do tego pracę nad koncentracją oraz skupieniem się. Takie wspólne stworzenie np. tematycznych stroików lub ozdób to jedna z form zajęć manualnych dla seniora. W sklepach można znaleźć sporo rzeczy, które mogą służyć w wykonywaniu różnego rodzaju stroików. Zajęcia manualne dla osób starszych nie wymagają umiejętności. Prace ręczne dla dorosłych są doskonałą okazją do stworzenia upominków dla najbliższych, a także ozdobienia domu.

Zajęcia plastyczne dla seniorów i przykłady

Większość osób kojarzy prace plastyczne z przedszkolem lub pierwszymi klasami szkoły podstawowej. Jak się okazuje, jest to doskonała forma na spędzanie wolnego czasu z seniorem. Prace plastyczne dla seniorów pozwalają przede wszystkim na ekspresję. Dodatkowo stanowią doskonałą formę zabawy w codzienności. Jakie zajęcia plastyczne dla seniora wybrać? Oprócz zwykłego malowania, czy rysowania można stworzyć witraże i lampiony, które na pewno znajdą swoje miejsce. Co więcej, można także wykorzystać stare gazety i stworzyć z nich bardzo ciekawą wyklejankę.

W dzisiejszym świecie istnieje wiele możliwości zajęć plastycznych dla seniorów. Wystarczy nawet tylko zapewnić mu kartkę papieru i kredki, czy farbki. Jak można zauważyć, nie każdy jest uzdolniony plastycznie. W tej kwestii sprawdzą się wtedy różnego rodzaju kolorowanki. W sklepach znaleźć można od najprostszych do najtrudniejszych kolorowanek. Znajdą się również przeznaczone dla osób starszych. Należy pamiętać, że ich poziom trudności należy dostosować do sprawności podopiecznego. Ponadto malowanki wykorzystywane są w terapii i mają ogromny wpływ na samopoczucie starszej osoby. Szczególną właściwością kolorowanki jest wyciszenie, polepszenie nastroju, zredukowanie lęków oraz poprawa pamięci. Zajęcia plastyczne dla seniorów to idealny przykład ergoterapii, czyli terapii zajęciowej. Poprawia kondycję pacjenta, dzięki wykonywaniu czynności ruchowych i umysłowych.

Czym zająć starszą osobę?

Jak jeszcze można wykorzystać czas wolny osób starszych? Łamigłówki także łączą ze sobą rozrywkę z polepszeniem percepcji. Dlatego powinno zachować się urozmaicenie. Jednego dnia wybrać łamigłówki matematyczne, drugiego językowe, a trzeciego jeszcze inne. Dzięki temu nie zanudzi się wtedy seniora. W Internecie, czy w sklepie można znaleźć sporo różnorodnych książeczek z wieloma ćwiczeniami. Ich poziom trudności należy dostosować do stanu seniora.

 

Autor

Ambroży fusion

opis autora