Przeziębienie czy grypa, czyli jak sprawdzić różnicę u swojego podopiecznego

Przeziębienie oraz grypa bardzo często są ze sobą mylone, a my mamy tendencje do zamiennego używania tych dwóch nazw. Na przeziębienie mówimy grypa i odwrotnie. Jednak grypa a przeziębienie to dwie osobne jednostki chorobowe, do których trzeba podejść inaczej. Chociaż często objawy mogą być dla nas mylące. Należy odpowiednio traktować te choroby, aby uniknąć groźnych powikłań. Na pytania ile trwa grypa,  ile trwa przeziębienie, jak wyleczyć każdą z tych chorób, odpowiemy w poniższym artykule.

 

Przeziębienie - objawy 

Przeziębienie ma stosunkowo łagodne objawy, które jednak mogą znacznie utrudniać funkcjonowanie na co dzień. Większość nas w ciągu roku kilka razy przechodzi przez przeziębienie. Do typowych objawów można zaliczyć przede wszystkim kaszel, katara i kichanie. Dodatkowo pojawia się ból gardła lub drapanie, chrypka i ogólne złe samopoczucie. Zdarza się, że wśród objawów przeziębienia pojawi się ból głowy, czy delikatna gorączka (temperatura do 38 stopni). Jednak te objawy występują rzadziej. 

 

Co na przeziębienie?

Często osoby, które męczą się z tymi objawami, zastanawiają się, jak szybko wyleczyć przeziębienie. Objawy nasilają się w ciągu drugiej/trzeciej doby od zachorowania i ustępują po czasie od tygodnia do dziesięciu dni. Niestety uciążliwy katar oraz kaszel mogą się utrzymywać nawet dwa lub trzy tygodnie. Zazwyczaj przeziębienie jest wyleczone samoistnie przez organizm, ale jest kilka sposobów, aby złagodzić objawy. Najczęściej stosowane są leki przeciwgorączkowe, jeśli taka się pojawi. Chorzy sięgają również po syropy na kaszel, spray do nosa, aby uśmierzyć katar. Tabletki do ssania na gardło mogą pomóc walce z suchym, drapiącym gardłem. Na przeziębienie domowe sposoby to przede wszystkim picie herbaty z cytryną, miodem i imbirem. Spożywanie ciepłych, rozgrzewających zup oraz odpoczynek od aktywności fizycznej, na czas ustąpienia objawów. Dzięki odpoczynkowi organizm będzie spokojnie się zregenerować i stawić czoła przeziębieniu. 


Grypa - objawy 

Co to jest grypa? Objawy grypy mogą być podobne do objawów przeziębienia. Chory może zauważyć, ból gardła, kaszel, katar czy ból głowy, jednak występują one zdecydowanie rzadziej i są bardziej charakterystyczne dla przeziębienia. Natomiast w odróżnieniu od przeziębienia podczas grypy pojawia się również ból mięśni i stawów, dreszcze oraz gorączka. Często może pojawić się uczucie rozbicia i zmęczenia. Znacznie rzadziej pojawiają się wymioty lub biegunka i są one częstsze u dzieci niż u osób dorosłych.


Grypa -  jak leczyć?

Nieleczona grypa może męczyć organizm nawet przez dwa tygodnie, chociaż mówi się, że objawy zwykle ustępują po tygodniu. Jest ona niezwykle uciążliwa, zwłaszcza dla seniorów, których organizmy wolniej się regenerują. Grypa u seniora powinna być profesjonalnie wyleczona. Jeśli zauważymy objawy grypy u osoby starszej to pierwszej kolejności, trzeba zadbać, aby udała się do lekarza, który ją zbada i przepisze odpowiednie leki. Będzie to skuteczniejsze i szybsze od leczenia grypy na własną rękę. Doraźnie należy zadbać o odpoczynek, odpowiednią ilość płynów w diecie seniora oraz produkty bogate w witaminę C. Każde kroki w celu leczenia grypy u seniora powinniśmy skonsultować z lekarzem. 

 

 

Autor

Ambroży fusion

opis autora