Niewydolność nerek u osób starszych, czy jest to bardzo poważna dolegliwość?

Niewydolność nerek u starszej osoby niestety jest bardzo poważnym, często przewlekłym schorzeniem. Dotyka wielu ludzi, a najbardziej narażeni na nią są właśnie seniorzy. W chorobie nerek kluczową rolę ma odpowiednie odżywianie. Stosuje się tak zwaną dietę nerkową. Choremu należy zapewnić prawidłową podaż makro- i mikroelementów w zbilansowanym jadłospisie. Tylko w ten sposób można wpłynąć na poprawę jakości życia seniora. Czym jest i jakie są sposoby leczenia choroby nerek u osób starszych?

Czym jest niewydolność nerek u osób starszych?

Przewlekła choroba nerek u osób starszych jest częstym zaburzeniem. Wynika to z dużego rozpowszechnienia głównych jej przyczyn. Przede wszystkim cukrzycy, nadciśnienia tętniczego i miażdżycy. Ogólnie można przyjąć, że każdego roku przewlekła choroba nerek wystąpi u 150 na milion osób. Jednak w starszym wieku jest ona znacznie częstsza. Występuje nawet u 30% osób powyżej 65. roku życia. Zazwyczaj dotyczy to nadmiaru potasu, fosforu i sodu. Najczęstszą przyczyną zachorowania na niewydolność nerek są:

• nieleczona kamica nerkowa,

• zakażenie dróg moczowych,

• powikłania cukrzycy oraz nadciśnienia tętniczego.

Dieta w niewydolności nerek u osoby starszej jest bardzo ważna. Polega ona głównie na unikaniu produktów nadmiernie obciążających nerki. To szczególnie pomaga pacjentowi odzyskać dobre samopoczucie. Nieprzestrzeganie zasad diety może doprowadzić do różnych dolegliwości. Głównie takich jak ból głowy, nudności, wymioty i ogólne osłabienie organizmu.

Jakie są sposoby leczenia choroby nerek u osób starszych?

Leczenie przewlekłej choroby nerek u osób starszych polega na leczeniu przyczyny. Dokładnie to choroby, która doprowadziła do uszkodzenia nerek. Co więcej, na działaniach, których celem jest hamowanie dalszego nasilania się tego uszkodzenia.

Celem jest zatrzymanie lub zwolnienie dalszego postępującego uszkodzenia nerek. Jest ono tym bardziej skuteczne, im wcześniej niewydolność nerek u starszych osób zostanie wykryta. Postępowanie to polega na:

• leczeniu nadciśnienia

• stosowaniu leków, które zmniejszają białkomocz

• zwalczaniu czynników ryzyka miażdżycy, jak otyłość, hipercholesterolemia i palenie tytoniu

• unikaniu leków uszkadzających nerki

• stosowaniu diety, w zależności od stadium przewlekłej choroby nerek

• usuwaniu wszelkich przeszkód w odpływie moczu z nerek

• leczeniu niedokrwistości oraz innych powikłań niewydolności nerek.

Zwykle konieczne jest także ograniczenie spożycia soli, czyli mniej niż 5 g na dobę. Zawarty w niej sód ma duży wpływ na niewydolność nerek u osób starszych. Dieta ma szczególne znaczenie w leczeniu przewlekłej choroby nerek.

Nie ma specjalnej diety nerkowej na niewydolność nerek u osób starszych. Stosowane diety, np. ziemniaczanej, przynosiły więcej szkody niż korzyści. Białko powinno być pełnowartościowe i spożywane w normalnych ilościach, czyli ok. 1 g/kg masy ciała na dobę. Jeżeli GFR jest większe niż ok. 30—40 ml/min. W ostrej niewydolności nerek u osób starszych zaleca się ograniczenie spożycia białka. Jednak taką dietę można stosować tylko pod nadzorem lekarza. Z tego względu, że istnieje ryzyko rozwoju niedożywienia lub niedoborów pokarmowych.

Autor

Ambroży fusion

opis autora