Jak ćwiczyć mózg u seniora? Poznaj kilka sprawdzonych propozycji 

Wraz z wiekiem możemy obserwować gwałtowne pogorszenie kondycji naszej pamięci. Pomimo tego, że jest to częściowo proces naturalny, niekiedy może prowadzić do groźnych zaburzeń pamięci, jak również Alzheimera. Nic więc dziwnego, że trening pamięci dla seniora to kwestia wysoce priorytetowa. Jak powinna wyglądać gimnastyka mózgu dla seniorów? Przyjrzyjmy się zagadnieniu z bliska. 

Jak ćwiczyć pamięć seniora?- zestaw ćwiczenia pamięci dla seniorów 

Trening pamięci dla seniorów stał się obiektem zainteresowań szerokiej grupy osób. Skuteczne ćwiczenia pamięci dla seniorów są poszukiwane zarówno przez samych zainteresowanych, jak i również przez profesjonalnych opiekunów i opiekunek czy personel domów spokojnej starości. Doskonały zestaw ćwiczeń pamięci dla seniorów nie musi być zestawieniem skomplikowanym i złożonym. Idealne ćwiczenia to m.in.: 

  • gry karcie,
  • gry w szachy,
  • gry planszowe,
  • nauka wierszy bądź prozy
  • rebusy, krzyżówki, labirynty, 
  • nauka języków obcych

i inne. Taki zestaw ćwiczeń dla seniorów z całą pewnością musi być wykonywane systematycznie. Tylko wówczas uda nam się osiągnąć zamierzone rezultaty. Ćwiczenia mózgu dla seniorów mogą być przeprowadzone zarówno samodzielnie, jak i również w grupie. Wybór zależy przede wszystkim od indywidualnych preferencji i upodobań każdego seniora. 

Najlepszy trening mózgu dla seniora, czyli gra w szachy i gry karciane oraz planszowe 

Ćwiczenia pamięci dla seniorów, które pozwolą na osiąganie najlepszych, najbardziej wymiernych rezultatów, to z całą pewnością gra w szachy. Jest to zajęcie, które wymaga niezwykłego skupienia oraz logicznego myślenia. Co więcej, gra w szachy to także doskonała okazja do zawarcia nowych znajomości i spotkań towarzyskich, które będą owocować o wiele bardziej udanym, rozrywkowym życiem. Jeśli dla seniorów gra w szachy okaże się zbyt trudna, wówczas do naszej dyspozycji pozostaje bardzo wiele, różnorodnych gier karcianych, jak również planszowych. Bardzo popularne propozycje to m.in.: remik, brydż, czy memory.

Ćwiczenia umysłowe dla seniorów, którzy kochają wiersze i poezję

Ćwiczenia mózgu dla osób starszych powinny być dla nich także przyjemnością. Nic więc dziwnego, że ogromną popularnością cieszy się nauka na pamięć ulubionych wierszy, prozy czy poezji. Gimnastyka umysłu dla seniora może być więc połączona z przyjemnym czytaniem książki czy tomiku poezji. Do dyspozycji seniora są zarówno autorzy polscy, jak i zagraniczni. Ćwiczenia umysłowe dla osób starszych mogą być więc połączone z nauką języków obcych, jak również poszerzeniem wiedzy z ulubionego zakresu tematycznego. 

Gimnastyka mózgu dla seniorów a popularne krzyżówki 

Krzyżówki, rebusy, wykreślanki, labirynty, to zdecydowanie jedna z najbardziej lubianych form do nauki, preferowana przez ogromną część seniorów. To perfekcyjna rozrywka, która pozwala na ćwiczenie pamięci w parku, w autobusie, w kawiarni przy filiżance kawy czy słodkiej herbaty. Co więcej, wciągające krzyżówki czy rebusy pozwalają także na oderwanie się od trosk dnia codziennego, co jest nieocenione w oczach bardzo wielu osób starszych.

Wybierz idealną formę do ćwiczenia pamięci i ciesz jej doskonałą kondycją przez długi czas. 

 

Autor

Ambroży fusion

opis autora