Zaburzenia równowagi u osób starszych

Opieka nad osobami starszymi wymaga odpowiedniego podejścia, przygotowania, ale i wiedzy. Przede wszystkim tego, jak skutecznie wspierać i pomagać seniorom. Bardzo często cierpią na wiele schorzeń i pojawiają się zaburzenia równowagi u osób starszych. Kiedy występują u nich, to powodują upadki i najczęściej kończą urazem lub złamaniem. Zanim opiekunka rozpocznie pracę, musi dowiedzieć się, czy senior nie posiada takich schorzeń. Warto także dowiedzieć się, z czego mogą wynikać zaburzenia równowagi i jak im zapobiegać. Co więcej, co robić, gdy starsza osoba upadnie.

Przyczyny zaburzeń równowagi u osób starszych

Utrata równowagi u osób starszych związana jest najczęściej z zawrotami głowy. U osób w starszym wieku narządy odpowiadające za utrzymanie równowagi, nie zawsze działają właściwie. To oczywiście skutkuje pojawieniem się problemów z utrzymaniem równowagi. Przez to istnieje możliwość, że takie zachowania skończą się upadkiem. Osoby po 60 roku życia cierpią na choroby, których przyczyną mogą być zaburzenia równowagi u osób starszych. Przyczynami upadków osób starszych mogą być choroby takie jak:

  • Stany lękowe,
  • Bóle głowy,
  • Szum w uszach,
  • Niskie ciśnienie krwi,
  • Nieleczona cukrzyca,
  • Zmiany zwyrodnieniowe stawów biodrowych,
  • Zaburzenia widzenia,
  • Odwodnienie organizmu,
  • Choroby układu mięśniowo-szkieletowego,
  • Choroby neurologiczne.

Może się zdarzyć, że zaburzenia równowagi u osób starszych występują po przebytym udarze. Co więcej, częściowo sparaliżowanych, a także cierpiących na chorobę Alzhaimera oraz Parkinsona. Oczywiście mogą być również skutkiem ubocznych przyjmowania niektórych leków. Do takich leków mogą należeć przeciwdepresyjne, obniżające ciśnienie czy silne leki przeciwbólowe. Utratę równowagi u osób starszych powoduje również postawa ciała,  ponieważ starsi ludzie często chodzą zgarbienie. Takie osoby należy otoczyć szczególną opieką, ponieważ upadek może spowodować groźne konsekwencje.

Co zrobić, gdy senior upadnie?

Zaburzenia równowagi u osób starszych bardzo często kończą się upadkiem. Jak wiadomo u osób starszych, o osłabionym układzie kostnym, często zwiastuje poważne problemy. Może to skutkować także złamaniem np. szyjki kości udowej. Takie złamanie wymaga długiej rehabilitacji i najczęściej unieruchamia seniora na długie miesiące. Utrata równowagi u osób starszych może powodować stany lękowe, a to wywołuje strach przed poruszaniem. Opiekun musi wykazać się dużym zrozumieniem, empatią i wsparciem. Przede wszystkim robić wszystko, aby zachęcić seniora do aktywności. Upadek powinien być skonsultowany z lekarzem, ponieważ nie wszystkie obrażenia są widoczne gołym okiem. Opiekun nie może w żaden sposób sugerować, że upadek jest z winy seniora. Jego rolą jest wytłumaczenie, jak uniknąć tego typu sytuacji i wsparcie.

 

Autor

Ambroży fusion

opis autora