Ćwiczenia na kręgosłup dla osób starszych i seniorów

Ból pleców to przypadłość, która pojawia się wraz z wiekiem. Chyba śmiało można przyznać, że prawie każdy senior ma problem z plecami w mniejszym lub większym stopniu. Przypadłości tej nie należy ignorować, ponieważ może się ona pogłębiać. Odpowiednie ćwiczenia dla seniorów na kręgosłup będą w stanie pomóc poradzić sobie z bólem. Na tyle, że korzystanie z tabletek przeciwbólowych będzie można w znacznym stopniu graniczyć. Jakie ćwiczenia na kręgosłup dla seniorów warto wykonywać?

Ćwiczenia na kręgosłup dla seniora na rozciąganie

Wiele starszych osób wychodzi z przekonania, że nie będą ćwiczyć no bo "co ludzie powiedzą". Tak, często można spotkać się z takim "zaściankowym" myślenie. Jednak teraz takie mity są obalane, a seniorzy to osoby dbające o swoją kondycję dzięki różnym aktywnościom fizycznym.

Jeżeli ktoś jednak obawia się tego, co też jego środowisko będzie miało do powiedzenia, może spać spokojnie. Do dyspozycji są różnego rodzaju ćwiczenia dla seniora na kręgosłup, które można wykonywać w zaciszu domowym. Potrzebne będzie do tego tylko mata, koc lub ręcznik, które pozwolą zapewnić wygodę na ziemi. Oto przykłady ćwiczeń, które warto wykonywać:

  1. Pozycja leżąca. Nogi należy trzymać zgięte na ziemi. W pierwszej kolejności, przez ok. 10 sekund należy przytrzymywać przyciągniętą, zgiętą w kolanie nogę przy brzuchu. Po tym należy nogę zmienić. Prawa na ziemię, a lewa do brzucha. Te ćwiczenia należy powtarzać po kilka razy.
  2. Pozycja leżąca. Ręce należy ułożyć wzdłuż tułowia. Należy wykonać wdech nosem z jednoczesnym spięciem łopatek. W takiej pozycji należy wytrzymać ok. 5 sekund. Potem należy powietrze wypuścić. Ćwiczenie należy powtórzyć.
  3. Klęk podparty. Głowa musi być przedłużeniem dla kręgosłupa. Prawą rękę należy wyciągnąć jak najdalej przed siebie. W tej pozycji należy wytrzymać od 10 do 15 sekund, nie zapominając o tym, jak ważny jest oddech. Potem strony należy zamienić.

Są to tylko trzy przykładowe ćwiczenia na kręgosłup dla osób starszych. Jednak już na ich podstawie można ułożyć jedną serię, którą będzie można powtarzać każdego dnia. W ten sposób kręgosłup będzie w stanie odczuć ogromną ulgę.

Jakie ćwiczenia dla seniorów na kręgosłup?

Jeżeli ktoś nie jest pewny tego, które ćwiczenia na kręgosłup nie będą mu w stanie zaszkodzić, powinien wybrać się do ortopedy lub fizjoterapeuty/rehabilitanta. Osób, które na co dzień mają do czynienia z takimi przypadkami osób zmagającymi się na co dzień z nadmiernymi bólami w plecach.

Nie od dzisiaj jednak wiadomo, że dobre ćwiczenia na kręgosłup dla seniora to pływanie. Zresztą, basen polecany jest osobom w każdym wieku, które mają problem z plecami. Jest to doskonała propozycja, która pomaga wspierać kondycję fizyczną, a także poprawić pracę mięśnia sercowego. W ten sposób można poprawić swoją pojemność płuc, a także popracować nad mięśniami, które muszą stawiać opór wodzie.

Ćwiczenia dla seniora na kręgosłup są niezwykle pomoce. Coraz większa ilość osób starszych w świadomy sposób podchodzi do tego tematu. Ćwiczą oni nie tylko w domach, ale także na siłowniach pod okiem trenerów personalnych, którzy pomagają zadbać o ich bezpieczeństwo i zdrowie.

Autor

Ambroży fusion

opis autora