Osteoporoza u osób w wieku podeszłym

Wraz z upływem lat i starzeniem się organizmu człowieka zaczynają dopadać go najrozmaitsze choroby i schorzenia. Nic w tym dziwnego, naturalne jest to, że każdy organizm się starzeje. Wśród chorób, które pojawią się w podeszłym wieku, znajduje się osteoporoza starcza, czyli choroba metaboliczna kości. Często starsze osoby skarżą się właśnie na “bóle kości” i są o wiele bardziej podatni na ich złamania. W głowie pojawia się mnóstwo pytań dotyczących tej choroby. Jakie są jej przyczyny i objawy? Czy osteoporoza jest wyleczalna? Jak sobie z nią radzić i funkcjonować na co dzień?

Osteoporoza - przyczyny i objawy choroby 

Oczywistą przyczyną osteoporozy jest starzenie się organizmu. Jednak proces ten jest bardziej złożony. Osteoporoza starcza powstaje, gdy w zmniejsza się gęstość naszych kości. Oprócz wieku, czynniki ryzyka osteoporozy to nadmierna konsumpcja alkoholu oraz palenie tytoniu. Wpływ na nią ma także niedobór witaminy D oraz minerałów, przede wszystkim wapnia i fosforu. Brak odpowiedniej aktywności fizycznej również będzie skutkować większym ryzykiem jej rozwoju. 

Niestety jeśli chodzi o objawy osteoporozy, to nie są one od razu widoczne i mogą upłynąć długie lata, zanim zauważymy pierwsze objawy. Najbardziej zauważalnym objawem jest łatwa łamliwość kości, która występuje przy urazach, które u zdrowej osoby nie doprowadziłoby do złamania. Najczęściej w tym momencie zalecane są badania diagnostyczne w celu określenia postępu zmian osteoporotycznych W bardziej zaawansowanym stadium osteoporozy możemy się spotkać ze złamaniami w kręgach, które powstają na skutek naporu własnej masy ciała na kręgosłup. 

Osteoporoza jak leczyć? 

Przede wszystkim pierwszym krokiem będzie wykonanie odpowiedniej diagnozy choroby. Wpisując w Internecie hasło osteoporoza badanie, możemy dostać całą listę wyników.  Jednak najdokładniejszym badaniem pozwalającym na jej stwierdzenie jest  densytometria. To badanie, które cechuje się dokładnością do aż jednego procenta, określa gęstość mineralną tkanki kostnej. Wykorzystuje się do tego promieniowanie rentgenowskie. Badanie jest stosunkowo krótkie, bezbolesne i nie wymaga wcześniejszego przygotowania. Wynik pozwala stwierdzić, czy stan kości jest odpowiedni, czy pojawiło się zmniejszenie masy kostnej (osteopenia, która oznacza zagrożenie osteoporozą) lub czy osteoporoza już się pojawiła. Gdy zostanie stwierdzona osteoporoza, chory wysyłany jest na dalsze badania. Innym badaniem, które może być zastosowane w celu diagnostyki osteoporozy, jest ultrasonografia, jednak w porównaniu do pierwszego badania nie daje ono oceny gęstości mineralnej kości. 

Leczenie osteoporozy to zastosowanie suplementacji witaminy D3 oraz diety bogatej w witaminy i minerały jak na przykład wapń i fosfor. Konieczne jest także zaprzestanie palenia papierosów i spożywania alkoholu, a także zwiększenie aktywności fizycznej. Oprócz zadbania o styl życia lekarz może także przepisać odpowiednie leki na osteoporozę starczą. Ważne jest, aby osoby starsze zastosowały się do zaleceń lekarza. To pozwoli im cieszyć się życiem pomimo osteoporozy starczej. 

 

 

Autor

Ambroży fusion

opis autora