Dieta w chorobie Parkinsona i aktywność fizyczna

Osoby, które chorują na Parkinsona, powinny zwracać szczególną uwagę na prawidłowe żywienie. Ważna jest nie tylko aktywność fizyczna, ale i dieta w chorobie Parkinsona. Dzięki temu można złagodzić wiele dolegliwości i objawów związanych z tą chorobą.

Odpowiednia dieta przy chorobie Parkinsona

W pierwszym okresie choroby Parkinsona dolegliwości są łagodne. Przede wszystkim nie ma innych przewlekłych schorzeń wymagających stosowania specyficznej diety. Przy diecie Parkinsona zalecenia żywieniowe powinny być oparte na zasadach zdrowego żywienia. Szczególnie z Piramidą zdrowego żywienia i aktywności fizycznej. Osoby dotknięte tą chorobą powinny jeść regularnie, 4-5 razy dziennie, w tym 3 główne posiłki i 1-2 mniejsze przekąski. Dzień rozpoczyna się śniadaniem spożywanym nie później niż godzinę od wstania. Natomiast ostatni posiłek w ciągu dnia powinno się jeść nie później niż 2-3 godziny przed położeniem się do łóżka.

W skład żywieniowy w chorobie Parkinsona w większość posiłków powinny wchodzić pełnoziarniste produkty zbożowe. Takie jak chleb graham lub razowy, płatki zbożowe, otręby, kasze, brązowy ryż, różnokolorowe warzywa i owoce. W chorobie Parkinsona i jadłospisie nie może zabraknąć również produktów zawierających pełnowartościowe białko. Takie jak mleko, jogurt, kefir, sery twarogowe, jaja, chude mięso, czy ryby. Co więcej, nasiona roślin strączkowych, czyli groszek, soja, soczewica, ciecierzyca, fasola i bób. Należy pamiętać, że nadmiar produktów bogatych w białko utrudnia wchłanianie lewodopy. Jest to główny lek stosowany w chorobie Parkinsona, dlatego mięso, ryby, jaja i sery powinny stanowić dodatek do potraw. Aby poprawić wchłanianie lewodopy, zaleca się przyjmowanie leku 30 minut przed posiłkami lub 2 godziny po.

Aktywność fizyczna przy chorobie Parkinsona

Osoby z chorobą Parkinsona nie powinny rezygnować z dotychczasowej aktywności fizycznej. Powinni dostosowywać ją do własnych możliwości i potrzeb, ale i przy diecie Parkinsona. Umiarkowana aktywność fizyczna wpływa korzystnie na cały organizm. Przede wszystkim zapobiega rozwojowi innych chorób przewlekłych m.in. chorób układu krążenia i cukrzycy. Co więcej, pozwala na dłużej zachować sprawność i przeciwdziała sztywnieniu mięśni i stawów.

Aktywność fizyczna zapobiega zmniejszaniu się masy kostnej, zmniejsza zaparcia i ma pozytywny wpływ na psychikę. Zalecane jest wykonywanie ćwiczeń fizycznych uzgodnionych z lekarzem lub rehabilitantem przez 30-40 minut dziennie. Osoby z zaawansowaną chorobą Parkinsona częściej upadają i doświadczają złamań. Są także bardziej narażone na osteoporozę w porównaniu z resztą populacji. W codziennej diecie Parkinsona nie może zabraknąć produktów dostarczających wapnia, ale i witaminy D. Witaminę zawierają ryby morskie, np. łosoś, śledź, sardynka, szprot, halibut, tuńczyk, dorsz, sola, czy mintaj.

 

Autor

Ambroży fusion

opis autora