Dlaczego nie warto pracować „na czarno” jako opiekunka osób starszych?

Praca opiekunki osób starszych w Niemczech ma dużo zalet, ale wiąże się też z pewnymi zagrożeniami. Głównym zagrożeniem jest praca opiekunki w Niemczech na czarno. Jak się okazuje, wciąż jest ona praktykowana, mimo że w świetle prawa jest wykroczeniem. Jakie są zalety i zagrożenia związane z pracą w Niemczech jako opiekunka na czarno?

Jakie są zagrożenia pracy opiekunki w Niemczech bez umowy?

Praca na czarno jest w świetle polskiego prawa wykroczeniem. Pracująca opiekunka w Niemczech na czarno, decydując się na taką formę zatrudnienia, ryzykuje dosyć sporo. Przede wszystkim może otrzymać niższe wynagrodzenie, niż ustalona kwota przy negocjacjach. Co więcej, nie będzie też ubezpieczenia co również może być poważnym zagrożeniem. W dzisiejszych czasach wciąż pracuje opiekunka w Niemczech na czarno. Oczywiście bez odprowadzanych składek do ZUS, dodatkowo nie otrzymuje potem wynagrodzenia.

Jakie są zagrożenia z pracy w opiece w Niemczech na czarno?

  • Wypłata i wynagrodzenie może być niższe niż kwota ustalona podczas zatrudnienia
  • brak odprowadzania składek, w tym na ubezpieczenie społeczne
  • czas pracy nie jest wliczany do stażu pracy
  • brak pomocy ze strony państwowych instytucji ds. zatrudnienia
  • strach, brak poczucia bezpieczeństwa i stabilizacji w zatrudnieniu.

Dlaczego pracują opiekunki w Niemczech na czarno? Głównie pojawia się problem ze znalezieniem pracy na normalnych zasadach. Taka forma pozwala podjąć pracę od ręki. Taka propozycja może być kusząca dla osób w kłopotliwej sytuacji finansowej. Pracodawca dzięki temu zyskuje natomiast ogromne oszczędności finansowe. Przez to nie ma obowiązku odprowadzania podatków i składek na ubezpieczenia pracownika. Do tego odchodzą takie sprawy formalne, jak przeprowadzenie szkoleń BHP. Co więcej, prowadzenia akt osobowych i dokumentacji pracowniczej. Co zyskuje zatem pracownik? Czasem tylko nieznacznie wyższe wynagrodzenie dla pracującej opiekunki w Niemczech na czarno. Natomiast w dłuższej perspektywie może nie okazać się tak atrakcyjne w obliczu innych zagrożeń.

Ile zarabia opiekunka w Niemczech na czarno?

Głównym powodem podejmowania się pracy opiekunki w Niemczech bez umowy są zarobki. Jeżeli porówna się oferty, może okazać się, że ta forma jest związana z wyższym wynagrodzeniem. Jednak nie daje poczucia bezpieczeństwa i gwarancji praw pracowniczych, które zapewnia legalna umowa. Takim prawem pracowniczym jest też terminowa wypłata wynagrodzenia. Przy ustaleniach słownych bez podpisywania umowy może okazać się, że wynagrodzenie jest brutto, a nie netto. Oznacza to tylko, że opiekunka w Niemczech na czarno dostanie na rękę mniej. Dlatego każdorazowo należy upewnić się, z jaką formą rozliczania mamy do czynienia. W takiej sytuacji najlepiej jest podpisać umowę, która będzie to jasno precyzować.

Czy istnieje ubezpieczenie w pracy opiekunki w Niemczech bez umowy?

Legalna zatrudnienie, związane jest ze zgłoszeniem osoby zatrudnionej do ubezpieczenia społecznego. Niestety nielegalna praca pozbawia opiekunkę praw do tego ubezpieczenia. To ma oczywiście negatywne konsekwencje w świetle pracy opiekunki w Niemczech na czarno. Chociażby z punktu widzenia zasiłków chorobowych czy macierzyńskich, czy też wypracowanie emerytury.

Autor

Ambroży fusion

opis autora