Odchudzanie osób starszych, jaką dietę stosować?

Odchudzanie seniorów trzeba zaplanować mądrze. Tak, aby nie doprowadzić do szkód związanych z raptownym i nieracjonalnym odchudzaniem. Trzeba także liczyć się z tym, że cały proces jest dużo wolniejszy niż u młodszych osób. Jednak odchudzanie osoby w podeszłym wieku może być i skuteczne i zdrowe.

Dieta dla seniora na odchudzanie

Odchudzanie osób starszych to proces stosunkowo skomplikowany. Wraz z wiekiem spada niestety zapotrzebowanie kaloryczne organizmu. Dlatego w tym przypadku należy zmniejszyć porcje. Jak się okazuje, osoby starsze najczęściej zapominają o odpowiednim nawodnieniu, co sprzyja podjadaniu. Wiele z nich zapomina o codziennym ruchu, a do odchudzania seniora należy podejść stopniowo. Oto kilka zasad, którymi należy się kierować, komponując dietę odchudzającą dla seniora. To zasady, do których warto stosować się nawet podczas opieki nad seniorem, który nie ma nadwagi.

  • Dieta powinna być bogata przede wszystkim w białko. Dzięki temu, że długo się trawi, zapewnia uczucie sytości na dłużej. Ponadto ma ono korzystny wpływ na organizm seniora, np. wzmacnia mięśnie i kości. Warto sięgać także między innymi po białe mięso, jajka i ryby, które bogate są w zdrowe tłuszcze.
  • Warto ograniczyć węglowodany w diecie dla seniora na odchudzanie. W szczególności dotyczy to cukrów prostych, które stanowią źródło tak zwanych pustych kalorii. Oczywiście należy rozróżniać węglowodany pochodzące z pełnoziarnistego pieczywa, makaronów i kasz.
  • W jadłospisie diety odchudzającej dla seniora nie wolno zapomnieć o warzywach i owocach. Stanowią główne źródło błonnika pokarmowego, który przeciwdziała problemom z układem trawiennym. Warzywa i owoce dostarczają witamin i substancji odżywczych i mają ponadto niewiele kalorii.
  • Odpowiednie nawodnienie organizmu to podstawa. Seniorzy często zapominają o piciu odpowiedniej ilości płynów. Woda oraz niesłodzone napoje np. herbatki ziołowe to produkty, których absolutnie nie może zabraknąć w diecie.
  • Regularne posiłki. Zaleca się jedzenie około pięciu, niewielkiej objętości posiłków w ciągu całego dnia. Dzięki temu łatwiej uniknąć podjadania.

Odchudzanie seniora i aktywność fizyczna

W procesie odchudzania ogromne znaczenie ma nie tylko odpowiednio dieta dla seniora na odchudzanie. Przede wszystkim bardzo ważna jest także aktywność fizyczna. Wiele osób w podeszłym wieku rzadko podejmuje aktywność fizyczną. Ma to związek z wieloma czynnikami, takimi jak brak sił, czy pogarszający się stan zdrowia i choroby. Warto zachęcać seniorów do ruchu, Najważniejsze, że powinien on być dopasowany do potrzeb i upodobań zainteresowanych. Ćwiczenia powinny być przyjemnością, a nie mało przyjemnym obowiązkiem. W procesie odchudzania osoby starszej odpowiednie będą zarówno treningi siłowe, jak i ćwiczenia cardio. Wykorzystanie ciężarów jest równie dobre, co pływanie lub szybkie spacery.

 

 

Autor

Ambroży fusion

opis autora