Całodobowa opieka nad osobami starszymi

Opieka nad drugą osobą to bardzo wymagający zawód, zarówno psychicznie jak i fizycznie. Dbanie i odpowiedzialność za innego człowieka, może być przytłaczająca dla każdego. Taka praca odbiega od typowej pracy zmianowej, w której możemy się zalogować i wylogować po zakończeniu 8 godzin i reszta dnia jest do naszej dyspozycji. Jednak czy całodobowa opieka nad seniorem w domu oznacza, że nie mamy czasu wolnego i odpoczynku? Na czym polega forma całodobowej opieki? Odpowiedzi na to pytanie znajdziesz w tym artykule. 

Co oznacza całodobowa opieka nad osobami starszymi?

Najczęściej praca opiekunki dla osób starszych przybiera dwa formaty, w pierwszym osoba pełniąca rolę opiekunki jest traktowana jako wsparcie rodziny osoby starszej. W takim układzie dzieli się ona obowiązkami z resztą rodziny. Natomiast druga, bardziej popularna forma opieki wymaga całodobowej opieki nad nią, w której zakres wchodzi dbanie zdrowie i wypełnianie obowiązków domowych.  Całodobowa opieka wywodzi się z tego, że opiekun zamieszkuję z osobą starszą, więc teoretycznie rzecz ujmując, jest on do jego dyspozycji  przez cały dzień. 

Jednak nie oznacza to, że opiekun jest zobowiązany być na nogach przez te 24 godziny. Oczywiście, układa on harmonogram dnia, kolejność wykonywania obowiązków tak, aby w tym wszystkim mógł znaleźć czas na regenerujący sen i odpoczynek. Ta część pracy opiekuna jest ogromnie istotna, ponieważ, jeśli my nie będziemy wypoczęci i zregenerowani, to nie będziemy w stanie odpowiednio zaopiekować się drugą osobą. Całodobowa opieka nad seniorem nie jest zatem nieustanną pracą, w której nie ma czasu na odpoczynek. Dla osób starszych jest to jednak bardzo komfortowe rozwiązanie, ponieważ w nagłej sytuacji, gdyby na przykład źle się poczuli w środku nocy, mogą liczyć na to, że ktoś im pomoże. 

Opiekunki całodobowe dla osób starszych w Niemczech - czyli 24 Stunden Pflege

Wyjazd do Niemiec i pracy w roli opiekunki całodobowej dla osób starszych to bardzo  poważna decyzja. Przede wszystkim musimy się zastanowić, czy jesteśmy gotowi nad tak odpowiedzialną i wymagającą pracę, która może być dla nas bardzo wynagradzająca. Uczucie, że otaczamy drugą osobę opieką i wsparciem jest bezcenne. Oprócz tego jest to praca korzystna finansowo, ponieważ zarabiamy w obcej walucie, przemnożenie tego na polskie złotówki z pewnością jest atrakcyjną perspektywą. Chociaż nazywa się to opieką całodobową, z niemieckiego określaną jako 24 Stunden Pflege, nie jest to praca, w której nie mamy czasu na sen i regenerację. W każdym zawodzie jest ważny odpoczynek, aby móc w pełni sił wykonywać swoje obowiązki. Opieka całodobowa dla osób starszych jest więc pracą, która łączy korzyści z pewnymi wymaganiami, wybór tego rodzaju zarobku musi być dobrze przemyślany.

 

Autor

Ambroży fusion

opis autora