Nadwzroczność starcza, jakie są przyczyny i objawy?

Nadwzroczność starcza to jedna z najczęściej pojawiających się wad wzroku u osób starszych, ale i dorosłych. Charakteryzuje się nieostrym widzeniem przedmiotów, które znajdują się blisko. W przypadku tej choroby wiązki światła wpadające do oka skupiają się za siatkówką, zamiast na niej. Główną przyczyną takiego stanu może być zbyt krótka gałka oczna lub zbyt mała siła łamiąca rogówki.

Dalekowzroczność starcza przyczyny

Nadwzroczność starcza polega na ogniskowaniu przez układ optyczny oka równoległych promieni świetlnych za siatkówką. Jak wiadomo, może to być oczywiście spowodowane słabą mocą łamiącą układu optycznego lub zbyt krótką gałką oczną. Można wyróżnić nadwzroczność małą, czyli do 2,5D, średnią od 2,5D do 6,0D lub dużą i jest to ponad 6,0D. U małych dzieci oczy zazwyczaj są nadwzroczne, co wiąże się z bardziej kulistym kształtem soczewki. Jest to nadwzroczność fizjologiczna, która zmniejsza się wraz ze wzrostem gałki ocznej. U osób po 70. roku życia, można obserwować zaburzenia wzroku u osób starszych wywołaną przez zmianę współczynnika załamywania światła przez soczewkę.

Objawy nadwzroczności u osób starszych

Jedną z absolutnie najważniejszych kwestii jest profilaktyka nadwzroczności starczej. Szybka diagnoza w zakresie wady wzroku zdecydowanie poprawia komfort życia. Dlatego bardzo ważne są regularne wizyty w gabinecie okulistycznym i oddanie się w ręce specjalisty. Takie kontrole zwykle wystarczają co roku lub co dwa lata. Oczywiście zależnie od indywidualnych potrzeb i zaleceń. Wiele osób zastanawia się, czy można samodzielnie zdiagnozować zaburzenia wzroku. Dalekowzroczność starcza, spowodowana jest zbyt krótką gałką oczną i jej objawy. Nie jest to niemożliwe, może być natomiast trudne. W przypadku zaburzenia wzroku u osób starszych do niepokoju może być pogarszające się widzenie przedmiotów z bliskiej odległości. To zwykle pojawia się podczas czytania czy korzystania z telefonu. Zaburzenia widzenia stopniowo mogą się pogarszać. Objawami, które mogą dawać powody do obaw, mogą być:

  • zmęczenie oczu powodujące, że z niechęcią będzie się patrzeć na ekran,
  • zamazywanie się obrazu lub literek przy niewielkiej odległości i odsuwanie książek od głowy na długość dłoni,
  • bóle oczu,
  • łzawienie oczu.

Nadwzroczność starcza jest wadą wzroku, którą łatwo skorygować. W przypadku zauważenia jednego z objawów nie ma co zwlekać i warto wybrać się do okulisty. Wada genetyczna powinna być jak najszybciej skonsultowana ze specjalistą. Dalekowzroczność u dorosłych zwykle leczy się przez okulary korekcyjne lub soczewki kontaktowe.

 

Autor

Ambroży fusion

opis autora