Mycie osoby starszej, jak należy zadbać o jej higienę?

Z wiekiem stopniowo pogarsza się nie tylko sprawność, ale i funkcje motoryczne. Czynności, które kiedyś nie sprawiały najmniejszego problemu, zaczynają być wyzwaniem. Osoby starsze potrzebują szczególnej pomocy nie tylko przy domowych obowiązkach. Przede wszystkim potrzebują jej przy codziennej kąpieli osoby starszej.

Jak myć osobę starszą pod prysznicem?

Osoby leżące wymagają szczególnej uwagi opiekunki. Szczególnie należy pamiętać, żeby używać specjalnych gąbek oraz myjek. Dodatkowo zaleca się korzystanie z wody oraz preparatów do pielęgnacji skóry podczas kąpieli seniora. Wielkim udogodnieniem będą produkty bez spłukiwania, czyli pianki i kremy, których można używać w okolicach intymnych. Koniecznie trzeba zadbać o miejsca najbardziej podatne na podrażnienia, którymi są pachy oraz krocze. W podstawowym wyposażeniu opiekunki powinny znaleźć się również pieluchomajtki. Co więcej, podkłady oraz wkładki higieniczne, które pomogą w higienie seniorów cierpiących na inkontynencję.

U osób unieruchomionych niestety, ale mogą pojawić się problemy z odleżynami. Należy pamiętać, aby dokładnie osuszać i nawilżać skórę. Pomocny będzie w tym przypadku masaż, który pobudzi mikrokrążenie w tkankach.

Mycie osoby starszej

Higiena u seniora pozwala w pełni cieszyć się życiem, uniknąć wielu chorób i dolegliwości. Pomaga przede wszystkim w utrzymaniu dobrej kondycji psycho-fizycznej. Dlatego też powinna w szczególności stanowić chwilę przyjemności i relaksu. Niestety wielu osobom starszym kojarzy się ona negatywnie z uwagi na liczne trudności i problemy. Higiena u seniorów jest szczególnie ważna i ma ogromny wpływ na ich stan zdrowia. Czasem się nawet mówi, że „częste mycie skraca życie”. Jak się okazuje, w przypadku seniorów jest wręcz odwrotnie. Mycie osoby starszej podnosi jakość życia i zdecydowanie zapewnia lepsze samopoczucie i trwanie w dobrym zdrowiu.

W miarę upływu lat organizm człowieka staje się coraz bardziej narażony na wszelkie zagrożenia. Szczególnie na te z zewnątrz, czyli bakterie, wirusy i zarazki. Nietrudno zatem o częste infekcje, czy też choroby. Kompleksowa i regularna higiena seniora pozwala przede wszystkim zapobiegać i tym samym chronić jego zdrowie. Utrzymanie skóry w dobrej kondycji to rzecz kluczowa dla skutecznej ochrony przed częstymi chorobami. Dlatego tak ważne jest także mycie rąk, czy higiena jamy ustnej u osób starszych. Dbanie o stan swojego ciała to także same korzyści.

Odpowiednia higiena jamy ustnej u osób starszych

Najważniejsze! - nie można zapomnieć o higienie jamy ustnej u osób starszych. Z wiekiem rośnie ryzyko ubytków w koronie dziąsła. To niestety może prowadzić do poważnych i bolesnych schorzeń. Senior powinien myć zęby dwa razy dziennie. Natomiast osoby w podeszłym wieku często cierpią na nadwrażliwość zębów. Należy uważnie słuchać swojego podopiecznego, ponieważ może on zasugerować, że szczoteczka jest zbyt twarda. Znaczna część osób starszych posiada protezy zębowe. Wymaga ona także czyszczenia przy pomocy specjalnej pasty, czy też szczoteczki. Senior powinien zdejmować protezę na noc.

 

Autor

Ambroży fusion

opis autora