Brak apetytu u seniora, jakie mogą być najczęstsze powody?

Osoby starsze ze względu na brak apetytu są zagrożone niedożywieniem. Przyczyną braku apetytu może być nawet choroba. Taki brak łaknienia może prowadzić do wielu dolegliwości i stanowi zagrożenie dla starszych osób. Jak zapobiegać i co podawać na apetyt dla seniora?

Jakie mogą być przyczyny braku apetytu u seniora?

Przewlekły brak apetytu u seniora może mieć podłoże fizjologiczne, patologiczne lub środowiskowe. Fizjologiczne ma związek z zaburzeniami mechanizmu odczuwania głodu i sytości. Za nie odpowiadają m.in. hormony regulujące łaknienie. Okazuje się, że z wiekiem ich stężenie ulega zmianom. To może objawić się brakiem apetytu u seniora lub szybkim odczuwaniem sytości. Nawet po zjedzeniu niewielkich porcji pożywienia.

Sytuacja kiedy starsza osoba nie chce jeść, może mieć także podłoże patologiczne. Do występowania jadłowstrętu u seniora mogą się przyczyniać nawet choroby. Do takich należą, chociażby wrzody żołądka, refluks, nowotwory, przewlekła choroba płuc, czy wieńcowa. Brak apetytu u starszej osoby może mieć także podłoże środowiskowe. Wywołane, chociażby samotnością, niepełnosprawnością, niskim wykształceniem czy odczuwanym stresem.

Co na brak apetytu u seniora?

Co jeżeli mimo różnych prób brak apetytu u seniora wciąż występuje? Pojawiają się niedożywienia? Osoba starsza potrzebuje specjalistycznego wsparcia żywieniowego. Warto także skontaktować się z odpowiednim lekarzem. Może zalecić stosowanie środków farmakologicznych. Najlepiej takich, które zawierają substancje poprawiające apetyt. Do takich należy wyciąg z kopru, mięty, cykorii, anyżu, mniszka czy krwawnika.

Co na apetyt dla seniora? Do diety można również wprowadzić wysokokaloryczne napoje, które zastępują tradycyjne posiłki. Zawierają one odpowiednie ilości substancji odżywczych, a także witaminy i minerały. Należy jednak pamiętać, że takie napoje należy stosować jedynie po konsultacji z lekarzem. Tak samo w przypadku leków na apetyt dla seniora, czy syropów na apetyt dla seniora. Przed zażyciem należy skonsultować się z lekarzem.

Jak pobudzić apetyt u seniora?

Komponując dietę na apetyt dla seniora, należy zwrócić uwagę na kilka kwestii. Pamiętać szczególnie o tym, by przygotowywane posiłki były:

  • lekkostrawne,
  • najlepiej, jeśli będą gotowane na wodzie lub parze,
  • pieczone,
  • jak najmniej przetworzone i bez dodatków konserwantów,
  • zawsze świeże,
  • wytwarzane z sezonowych produktów.

Dieta na apetyt dla seniora cierpiącego na brak apetytu powinna być bogata w witaminy i minerały. Jej podstawę powinny stanowić przede wszystkim warzywa. Dobrze jest także spożywać duże ilości ryb. Przynajmniej dwa posiłki w tygodniu powinny być przygotowane na ich bazie. Przyprawy, takie jak liść laurowy, papryka, chrzan lub niektóre zioła mogą zapobiegać na jadłowstręt u seniora. Powodują zaostrzenie apetytu i sprawiają, że posiłki są chętniej spożywane.

 

Autor

Ambroży fusion

opis autora