Aktywność osób starszych, jakie zalecenia i wskazówki?

Promowanie aktywności fizycznej osób starszych, powinno być priorytetem. Osoby starsze zmagają się z mnóstwem problemów. Między innymi z dolegliwościami zdrowotnymi, chorobami przewlekłymi oraz zmianami związanymi z procesem starzenia. To właśnie one prowadzą m.in. do trudności z pamięcią i poruszaniem się. Odpowiednio dostosowana aktywność fizyczna osób starszych może wpłynąć korzystnie na aspekt fizyczny i psychiczny.

Jak rozpocząć aktywność fizyczną seniorów?

Aktywność osoby starszej powinna być dostosowana do możliwości i stanu jej zdrowia. Seniorzy powinni ćwiczyć przede wszystkim na miarę swoich możliwości. Aktywność fizyczna u osób starszych to nie tylko zaplanowane ćwiczenia, ale również codzienna aktywność. To jest także wykonywanie codziennych czynności domowych jak sprzątanie, czynności związanych z pracą zawodową oraz transport.

W przypadku rozpoczynania aktywności fizycznej seniorów powinny mieć przede wszystkim pozytywne nastawienie. Osoby z niskim poziomem aktywności powinny zacząć od małej dawki i stopniowo zwiększać. W wielu przypadkach, ograniczenie siedzącego stylu życia może okazać się bardziej odpowiednie. Szczególnie dla osób, które nie mogą wykonywać rekomendowanej ilości wysiłku fizycznego. Chociaż dla osób ograniczonych ruchowo istnieją również ćwiczenia na siedząco dla osób starszych.

Ćwiczenia rozciągające dla osób starszych

Ćwiczenia dla osób starszych rozciągające są istotne dla zachowania dobrego zdrowia fizycznego. Wpływ tego rodzaju ćwiczeń jest słabo zbadany, niemniej wydają się niezbędne. Chociażby, by móc wykonywać czynności dnia codziennego, np. zakładanie skarpetek. Trening rozciągający powinien być wykonywany przynajmniej przez 10 minut i 2 razy w tygodniu.  Taką gimnastyke dla osób starszych należy robić po wysiłku tlenowym lub oporowym, kiedy ciało jest już odpowiednio rozgrzane. Rozciąganie powinno opierać się przede wszystkim na utrzymywaniu w danej pozycji przez 10-30 sekund. Co więcej, nie należy się rozciągać do punktu odczuwania bólu. Przykłady ćwiczeń dla seniorów rozciągających:

  • stretching,
  • joga.

Jakie są zalety uprawiania jogi?

  • Pozwalają zwiększyć siłę mięśniową,
  • zwiększają zakres ruchu mięśni,
  • poprawiają stabilność postawy,
  • mogą być pomocne w łagodzeniu uczucia stresu i niepokoju,
  • mogą wpływać korzystnie na jakość życia,
  • mogą wspomagać funkcje poznawcze,
  • łagodzą ból pleców, jak również stosowane są jako metoda wspomagania leczenia przeciwbólowego,
  • mogą być pomocne w łagodzeniu objawów w przebiegu chorób reumatycznych.

W przypadku ćwiczeń na równowagę dla osób starszych to mają poprawić stabilność postawy. Co więcej, zapobiegać upadkom oraz związanymi z nimi urazom. Skierowane są one szczególnie dla osób, które już odniosły uraz z powodu upadku lub mają trudności z poruszaniem się. Zaleca się wykonywanie ćwiczeń równoważnych przynajmniej 3 razy w tygodniu.

 

Autor

Ambroży fusion

opis autora