Przyczyny i leczenie obrzęku nóg u osoby starszej

Wraz z wiekiem obrzęki nóg mogą narastać i stawać się coraz bardziej uciążliwe. Prawidłowa diagnoza i szybkie podjęcie leczenia w wielu przypadkach doprowadzi do zatrzymania rozwoju choroby. Warto dowiedzieć się, jakie są najczęstsze przyczyny puchnięcia nóg u seniorów i jakie działania profilaktyczne warto wdrożyć.

Co wywołuje obrzęk nóg u starszej osoby?

Pierwszym objawem, który wskazuje na obrzęk nóg u osoby starszej, jest opuchlizna. Nie należy jej lekceważyć, ponieważ może być symptomem jednej z groźnych dolegliwości. Dostrzegłszy zmiany w obrębie nóg, nie należy ich bagatelizować, ale czym prędzej udać się do lekarza. Szybkie podjęcie leczenia, a czasem także zmiana trybu życia mogą być kluczowe. Jakie są najczęstsze choroby, które wywołują obrzęki nóg u osób starszych?

Zakrzepica żył głębokich

Wiele osób jest narażonych na powstawanie zakrzepów w dolnych kończynach. Szczególnie dotyczy to żył głębokich. W przypadku tego schorzenia opuchlizna pojawia się poniżej kolan. Wraz z opuchlizną mogą pojawić się intensywne skurcze mięśni, silny ból oraz tkliwość skóry. Rozwinięta zakrzepica żył głębokich powoduje nie tylko puchnięcie nóg u starszej osoby, ale też gorączkę, a w skrajnych przypadkach śmiertelnie niebezpieczne zatory.

Przewlekła niewydolność żylna

To schorzenie, które bardzo często wywołuje obrzęki nóg u osób starszych. Przyczyną PNŻ jest nieprawidłowy przepływ krwi w kończynach dolnych. Choroba ta dotyka nie tylko seniorów, ale oni są na nią szczególnie narażeni. W wyniku osłabienia ścianek i zastawek w żyłach mogą pojawiać się takie dolegliwości jak popękane naczynka krwionośne, uczucie ciężkości nóg i dolegliwości bólowe. Opuchlizna jest tylko jednym z objawów, który powinien być jednoznacznym sygnałem, że trzeba jak najszybciej udać się do lekarza. 

Obrzęk limfatyczny

Częste przyczyny puchnięcia nóg u osób starszych to także obrzęki limfatyczne. Powstają one w wyniku zaburzenia przepływu limfy w naczyniach chłonnych. Schorzenie to powstaje w wyniku urazów, zabiegów i wad wrodzonych. Seniorzy są szczególnie narażeni na obrzęki limfatyczne, ponieważ często nie mają odpowiedniej ilości ruchu. Zastany tryb życia i ograniczenie aktywności fizycznej to jedna z częstych przyczyn tego schorzenia. Szczególnie problematyczny może być obrzęk nóg u starszej osoby leżącej, który spowodowany jest brakiem rehabilitacji.

Jak leczyć puchnięcie nóg u osób starszych?

Chcąc leczyć puchnięcie nóg u starszych osób, lekarz musi podjąć działania dostosowane do konkretnego schorzenia. Kluczowe jest tutaj postawienie trafnej diagnozy oraz szybkie wdrożenie leczenia. Jedną z form leczenia jest terapia uciskowa. Wykorzystuje się do tego specjalne części garderoby, które uciskają dolne kończyny, poprawiając krążenie. Stosuje się także farmakoterapię. Lekarze zapisują pacjentom leki poprawiające przepływ krwi oraz limfy. Wskazane jest także prowadzenie bardziej aktywnego trybu życia oraz ograniczenie tłuszczów w diecie.

 

Autor

Ambroży fusion

opis autora