Cechy charakteru, które pomagają w pracy z osobami starszymi, sprawdź, czy ty również je posiadasz!

Dobra opiekunka powinna przede wszystkim posiadać szereg cech, które ułatwią jej prace w opiece. Odpowiednie cechy charakteru to jedno, natomiast opiekunka powinna wykazać się także dobrą kondycją fizyczną. Przede wszystkim musi być zdrowa, sprawna, a także bez ograniczeń wykonywać obowiązki nad opieką. Jakie powinna posiadać cechy dobra opiekunka osób starszych?

Jakie cechy powinna mieć opiekunka osób starszych?

Branża opiekuńcza wymaga najwyższego stopnia odpowiedzialności za drugą osobę. Każda opiekunka powinna wykazać pewnymi cechami charakteru. Takimi, które nie będą stanowiły przeszkody w wykonywaniu zawodu. Przede wszystkim cierpliwość i wysoki poziom tolerancji do swojego podopiecznego to bardzo ważne cechy. Opieka nad seniorami to także często praca całodobowa, która wymaga szczególnej cierpliwości i wysiłku. Co więcej, ogromnej odpowiedzialności. Zaradność i samodzielność to kolejne cechy opiekunki osób starszych. Niewątpliwie należy je posiadać, decydując się na pracę w roli opiekuna osoby starszej. Zdarza się, że są to ludzie schorowani, którzy nie są w stanie sami sobie poradzić. Zmaganie się z chorobą, potrafi bardzo wyniszczyć organizm seniora. Dlatego do cech opiekunki osób starszych należy również empatia i wrażliwość na ludzkie nieszczęście.

Opieka wymaga podstawowej wiedzy z zakresu chorób, z którymi zmaga się coraz więcej starszych. W niektórych przypadkach osoba starsza może mieć problem z obiektywną oceną sytuacji. W związku z tym rola opiekunki odnosi się również do asertywności. Umiejętność powiedzenia ‘nie’ w sytuacjach, które mogą stanowić zagrożenie dla chorego. Dlatego w takich sytuacjach ważne jest, aby posiadać cechy dobrej opiekunki osób starszych.

Jakie cechy dobrej opiekunki osób starszych jeszcze się przydadzą?

  • Elastyczność to jedna z cenionych cech opiekunki osób starszych. Osoba elastyczna potrafi dopasować się do różnych warunków pracy. Bywają one bardzo odmienne. Jednak trzeba nastawić się na to, że nie jest to praca tylko w konkretnych godzinach. Opiekunka powinna być gotowa, by wesprzeć swojego pacjenta o każdej porze dnia. Ważna jest także zdolność wyczucia, czyli jak powinna się zachować opiekunka w danej sytuacji. Taka cecha opiekunka osób starszych zdecydowanie usprawni pracę na stanowisku opiekunki. Przede wszystkim sprawi, że będzie ona znacznie przyjemniejsza.
  • Pogoda ducha i poczucie humoru są bardzo cenione wśród cech charakteru opiekunki osób starszych. Te dwie cechy zupełnie zmieniają nastawienie ludzi wokół nas do nas samych. Nie od dziś wiadomo, że dużo łatwiej współpracuje się z osobą, która ma pozytywne nastawienie do ludzi. Co więcej, potrafi także zażartować i sprawić, że na czyjejś twarzy pojawi się uśmiech.

 

Autor

Ambroży fusion

opis autora