Skoczek, czyli krótkie zlecenia w opiece w Niemczech

Praca opiekuna lub opiekunki w Niemczech niekoniecznie musi oznaczać długie wyjazdy trwające kilka miesięcy. Mogą to być zlecenia krótsze, które trwają jeden miesiąc kilka tygodni lub nawet kilka dni. Jeśli realizowana jest tego typu opieka w Niemczech na 1 miesiąc, to osoby wykonujące takie zlecenia, określane są w branży skoczkami. Podjęcie takiej pracy zdeterminowane jest przez różne okoliczności. To może być chęć dodatkowego zarobku lub preferowanie elastycznej formy zatrudnienia.

Popyt na skoczków w niemieckiej opiece

Tak jak w przypadku innych branż, również w opiece profile zawodowe są odpowiedzią na zapotrzebowanie rynku. Skoczek to model swoisty, który jest niejako uzupełnieniem pełnowymiarowej pracy opiekuna lub opiekunki, która polega na kilkumiesięcznych lub nawet dłuższych zleceniach. W przypadku wyjazdów opiekunek do Niemiec na 3 tygodnie mówimy o pokryciu deficytów w zakresie zapotrzebowania na pracowników, których wciąż wielu potrzeba na rynku niemieckim. Jest to także odpowiedź na potrzeby samych pracowników, którzy poszukują dodatkowego zarobku lub nie odpowiadają im, z różnych powodów, dłuższe wyjazdy

Skoczek w Niemczech - zlecenia krótkie i korzystne?

Opiekunka do Niemiec na 1, 2, 3 tygodnie, tzw. skoczek, to zlecenie idealne dla osób, które chcą podreperować domowy budżet. To także dobre rozwiązanie zarobkowe dla opiekunek wykwalifikowanych i z dużym doświadczeniem w tym zawodzie. To też oferta korzystna dla pracowników, którzy źle znoszą długie pobyty w Niemczech z uwagi na rozłąkę z rodziną. Wówczas nie trzeba rezygnować z dobrze płatnej pracy. Skoczek może w krótkich odstępach czasu wyjeżdżać na tydzień lub dwa i liczyć na dobry zarobek.

Czym charakteryzuje się praca skoczka w opiece?

O ile opiekunka na 2 tygodnie to popularny i opłacalny tryb pracy, to osoby, które są tak zwanymi skoczkami, muszą się charakteryzować pewnym konkretnym profilem osobowym. Dużo osób może wykonywać taką pracę, posiadając wykształcenie, które nie ma nic wspólnego z opieką. To nie musi być przeszkodą. Najważniejsze jest to, aby osoby, które interesuje opieka w Niemczech na 2 tygodnie, były elastyczne. Pracownik taki nie ma żadnych problemów ze zmianą środowiska i potrafi szybko dostosować się do nowych warunków. Warto pamiętać, że te ostatnie bardzo często są narzucane przez stałą opiekunkę, którą skoczek zastępuje. Tak więc w przypadku wyjazdu opiekunki do Niemiec na 2 tygodnie, zwykle jest to osoba doświadczona. Zna specyfikę takich zleceń i szybko się adaptuje w nowym miejscu.

Nie znaczy to jednak, że z oferty nie mogą skorzystać ci, którzy dopiero rozpoczynają pracę w opiece. Wówczas profil skoczka to dobre wyjście, ponieważ nie trzeba się wiązać dłuższymi umowami. Bardzo chętnie praca taka podejmowana jest na przykład przez pedagogów, nauczycieli i pielęgniarki.

Plusy i minusy pracy skoczka - praca opiekunki w Niemczech

Tak jak w przypadku innych zawodów, również w zagranicznej opiece mówimy o wadach i zaletach. Przede wszystkim to, co jest korzystne w ofertach takich jak opiekunka do Niemiec na 1 miesiąc to krótka rozłąka z najbliższymi. Skoczek może szybko i dużo zarobić, ponieważ w Niemczech jest to praca wysoko płatna. Dodatkowo w stosunku do skoczka są niższe wymagania. Jest to więc szansa zarobku dla osób bez praktyki i niedoświadczonych. Oprócz tego praca w opiece w Niemczech na 2 tygodnie to możliwość sprawdzenia się w nowym zawodzie, ale także zwiedzenia interesujących miejsc w czasie wolnym.

Do wad na pewno będzie należeć nieprzewidywalność terminów i zbyt krótki czas, aby stworzyć lepszą więź z podopiecznym. Poza tym należy liczyć się z tym, że krótkie zlecenie niekoniecznie będzie oznaczać mniej wymagań. Niejednokrotnie zastępując stałą opiekunkę, trzeba się błyskawicznie wdrożyć i zagwarantować opiekę najlepszą.

 

Autor

Ambroży fusion

opis autora