Bezsenność u seniora, jak pomóc podopiecznemu?

Sen to jedna z najważniejszych funkcji ludzkiego organizmu. Przede wszystkim pozwala komórkom na regenerację, a także sprawia, że dłużej są sprawne i odporne. Co robić, kiedy bezsenność u seniora dokucza mu codziennie? Jak sobie poradzić z tym problemem?

Przyczyny bezsenności u osób starszych

Problemy bezsenności starczej mogą pojawić się na skutek gwałtownych emocji albo przewlekłego stresu. Szczególnie zmiany w trybie życia lub rytmie dnia, w związku z chorobą o ostrym przebiegu. Najczęściej bezsenność u osób starszych o takich źródłach ma charakter czasowy. To znaczy, że sporadyczny lub krótkotrwały i ustępuje wraz z uregulowaniem się sytuacji. Gorzej jest natomiast w przypadku, gdy zaburzenia snu u osób w podeszłym wieku stają się przewlekłe. W takiej sytuacji należy poszukać dokładnych przyczyn. Jak się okazuje, zdarza się, że są one powiązane ze stanem zdrowia. Współistniejące schorzenia i przyjmowane lekarstwa również mogą przyczynić się do bezsenności u seniora. Z problemami ze snem sprzężone mogą być także choroby układu sercowo-naczyniowego. Co więcej, oddechowego, pokarmowego, nerwowego i moczowego. Ogromne znaczenie ma także występowanie bólu i nokturia, czyli konieczność oddawania moczu w porze nocnej. Bezsenność starcza może mieć również związek z zaburzeniami psychicznymi, depresją, czy schizofrenią.

Jak leczyć bezsenność u osób starszych?

Pierwszy krok, który trzeba wykonać, będzie poinformowanie lekarza o bezsenności u seniora. Specjalista postawi diagnozę i następnie zaleci odpowiednie postępowanie. Opiekun, również może pomóc swojemu podopiecznemu. Przede wszystkim należy zadbać o higienę jego snu. Stałe pory to coś, co z pewnością pomoże na zaburzenia snu u osób w podeszłym wieku. Ważne są również komfortowe warunki, czyli przed snem należy ograniczyć seniorowi bodźce i emocje. Jeżeli źródłem bezsenności u osoby starszej jest wieczorna toaleta, lepiej wykonać ją wcześniej. W rozmowach wieczornych należy poruszać tylko takie tematy, które nie powodują pobudzenia seniora. Można również pomóc mu w wyciszeniu się, ograniczając stopniowo hałas i światło w domu. Istotna jest też pora kolacji, czyli nie później niż na godzinę przed położeniem się spać. Bezsenność u osób starszych to poważny problem, dlatego takie sytuacje mogą znacznie pomóc w jej zwalczaniu.

Leczenie bezsenności u osób starszych

Sięganie po leki na sen dla seniora to ostateczność i warto ją rozważyć. Oczywiście w momencie, kiedy zmiana nawyków nie przynosi pożądanych rezultatów. Nie zawsze jednak będzie to najlepsze rozwiązanie dla seniora. Skuteczność leków zależy od przyczyn bezsenności u osób starszych. Tutaj rola opiekuna jest niezwykle ważna. Nie może rezygnować także z wprowadzonych zmian. Oczywiście bez względu na to, czy podopieczny przyjmuje medykamenty, czy nie. Bardzo ważny jest odpowiedni tryb życia, który będzie wspierał ich działanie. Dzięki temu można uniknąć i wyleczyć bezsenność u seniora.

 

Autor

Ambroży fusion

opis autora