Jak radzić sobie z otyłością sarkopeniczną u osób starszych?

Otyłość sarkopeniczna to schorzenie, które dotyka starsze osoby i może powodować problemy zdrowotne. Ten proces polega na zwiększeniu masy ciała przy jednoczesnym zmniejszeniu masy mięśniowej. Najbardziej w tym przypadku narażeni na otyłość są seniorzy. Dzieje się tak, ponieważ to oni nie dbają o prawidłową dietę i unikają aktywności fizycznej. Dlatego bardzo ważne jest, żeby opiekunki osób starszych zachęcały je do zdrowego trybu życia.

Jak odchudzić seniora?

Odchudzanie w starszym wieku to proces, który jest dość skomplikowany. Wraz z wiekiem takich osób spada także zapotrzebowanie kaloryczne organizmu. Dlatego należy zmniejszyć porcje. Osoby starsze najczęściej zapominają o odpowiednim nawodnieniu, a to sprzyja podjadaniu. Gimnastyka dla seniorów i otyłych jest bardzo ważna, natomiast wiele z nich zapomina o codziennym ruchu. Dlatego do odchudzania osób starszych należy podejść kompleksowo!

Oto kilka podstawowych zasad, którymi należy się kierować, komponując dietę odchudzającą seniora. To dobre zasady, do których warto stosować się nawet podczas opieki nad seniorem.

  • Dieta powinna być bogata przede wszystkim w białko. Dzięki temu, że długo się trawi, zapewnia uczucie sytości na dłużej.
  • Warto ograniczyć węglowodany w diecie dla seniora. Dotyczy to cukrów prostych, które stanowią źródło tak zwanych pustych kalorii.
  • Najważniejsze to nie zapomnieć o warzywach i owocach. Stanowią one źródło błonnika pokarmowego, który przeciwdziała problemom z układem trawiennym.
  • Odpowiednie nawodnienie organizmu to podstawa. Woda oraz niesłodzone napoje np. herbatki ziołowe to produkty podstawowe.
  • Regularne posiłki. Przede wszystkim zaleca się jedzenie około pięciu, niewielkiej objętości posiłków w ciągu dnia.

Odchudzanie osób starszych jest bardzo zbliżone do odchudzania osób z innych grup wiekowych. Należy pamiętać, że wszelkie diety muszą być dopasowane do indywidualnych potrzeb seniora. Gotowe jedzenie sklepowe nie będzie pasować każdemu. Zwłaszcza jeżeli osoba starsza zmaga się z różnymi problemami zdrowotnymi.

Jakie ćwiczenia dla seniorów?

Ruch i aktywność fizyczna jest przydatna w każdym wieku, nie tylko u starszych. Ćwiczenia sprawiają, że nasze serce i mózg lepiej pracuje. Przede wszystkim mamy lepsze samopoczucie, a dodatkowo zapobiegamy depresji i wzmacniamy mięśnie. Oczywiście w przypadku większości osób nie chodzi tylko o intensywną gimnastykę dla otyłych seniorów. Jakie są najlepsze ćwiczenia dla otyłych osób starszych?

  • Spacery, to najprostsza propozycja ćwiczeń dla osób starszych. Najlepiej spacerować każdego dnia. Dzięki tej aktywności zapobiega się zanikowi mięśni, który jest główną przyczyną problemów z biodrami.
  • Nordic walking, jest to marsz z wykorzystaniem specjalnych kijków. Aktywują mięśnie nóg oraz mięśnie stabilizujące i mięśnie ramion. Tempo tego ćwiczenia dla osób starszych dopasowuje się do możliwości seniora.
  • Schody, jeżeli osoba starsza nie ma ku temu przeciwwskazań może pokonywać schody. Takie ćwiczenie mocno angażuje mięśnie stawu kolanowego. Dzięki temu stabilizują one same stawy.

 

Autor

Ambroży fusion

opis autora