Kaszel u seniora - jak leczyć mokry i suchy kaszel u osoby starszej?

Kaszel stanowi jedną z powszechnych dolegliwości, które seniorzy często zgłaszają lekarzowi. Jego męcząca natura powoduje trudności w zasypianiu oraz utrudnia codzienne funkcjonowanie. Przewlekły kaszel może być objawem na dolegliwości, które wymagają niezwłocznej konsultacji lekarskiej i diagnostyki. Rozróżniamy dwa rodzaje kaszlu: mokry i sucha, które często są ciężkie do odróżnienia. Jak odróżnić kaszel suchy od mokrego? Jak leczyć suchy kaszel i mokry? Przeczytaj poniższy artykuł, aby uzyskać odpowiedzi na te pytania. 

 

Mokry kaszel w nocy

Mokry kaszel pojawiający się w nocy może mieć wiele przyczyn, nie zawsze jest objawem poważnej choroby. Często przyczyną mokrego kaszlu w nocy jest suche powietrze w pomieszczeniu, zwłaszcza zimą, gdzie włączone są kaloryfery. To niestety prowadzi do wysuszenia błon śluzowych i skutkuje mokrym kaszlem. Oprócz kaloryferów zimą klimatyzacja również sprawia, że powietrze jest suche i może również spowodować nagromadzenie bakterii w atmosferze, więc nie powinno się jej stosować w nocy. Aby uniknąć mokrego kaszlu w nocy, powinniśmy zadbać o przewietrzenie sypialni i zadbać o odpowiedni poziom wilgotności powietrza.  Mokry kaszel, który nasila się w nocy, gdy przyjmujemy pozycję leżącą, może zwiastować, że na oskrzelach osadza się wydzielina i może być oznaką na przykład zapalenia oskrzeli czy krtani. Nocny mokry kaszel może być nawet oznaką chorób układu krążenia oraz układu pokarmowego.


Co na mokry kaszel?

Wiele osób się zastanawia, co na mokry kaszel w nocy, aby poradzić sobie z uciążliwymi objawami. Ponieważ mokry kaszel może być poważniejszych chorób na przykład zapalenia krtani, chorób płuc czy zapalenia oskrzeli przede wszystkim warto wybrać się lekarza, który zbada organizm i przepisze odpowiednie leki. Na pewno chory powinien zadbać o picie dużej ilości płynów, zawartość witaminy C w diecie, która wspomoże odporność w walce z chorobą. Często przepisywane są syropy, które rozrzedzają wydzielinę i ułatwiają jej odkrztuszanie, jednak wszelkie leki powinniśmy skonsultować z lekarzem. 


Suchy kaszel - przyczyny 

Uporczywy suchy kaszel u dorosłego to rodzaj kaszlu, który często pojawia się przy wirusowej infekcji. Wirusy te  nie powodują powstawania ropnej wydzieliny w drogach oddechowych, ale namnażają się w nabłonku oskrzeli i tym powodują uszkodzenia. Uszkodzony nabłonek reaguje w nadmiarze na różnego rodzaju bodźce. Nawet szybszy przepływ powietrza podczas mówienia, gwałtowny śmiech lub intensywne oddychanie podczas wysiłku fizycznego mogą działać drażniąco na uszkodzony nabłonek. Taka sytuacja sprzyja powstawaniu suchego kaszlu. Innymi przyczynami suchego kaszlu są również przewlekłe zapalenie dróg oddechowych, wszelkie alergie, dym z papierosów, astma oskrzelowa, refluks przełyku oraz wiele innych. 


Co na suchy kaszel?

Jak sobie poradzić w przypadku suchego kaszlu i jak leczyć suchy kaszel? Uciążliwy suchy kaszel u osoby starszej powinno się skonsultować z lekarzem, aby wdrożyć odpowiednie leczenie. Nieleczony odpowiednio może doprowadzić do powikłań. Wdrożenie specjalistycznego leczenia, będzie również gwarancją na szybsze wyleczenie kaszlu u seniora. Domowe sposoby na suchy kaszel to zadbanie o przyjmowanie odpowiedniej ilości płynów. Warto także zadbać o dietę bogatą w witaminy, zwłaszcza witaminę C, aby dać organizmowi paliwo do walki z infekcją. Jeśli kaszel jest bardzo męczący, powinniśmy również zadbać o prawidłowy odpoczynek i regenerację organizmu. 

 

 

Autor

Ambroży fusion

opis autora