Upadek osoby starszej, co zrobić w sytuacji, gdy senior się przewróci?

Wraz z wiekiem u starszych osób pogarsza się nie tylko wzrok, ale obniża się akomodacja oka. Szczególnie zmniejsza się wtedy ostrość widzenia. Co więcej, obniżona jest także adaptacja do ciemności i silnego światła. Starszy człowiek przybiera postawę pochyloną, stawia małe a do tego niepewne kroki. Takie rzeczy mogą prowadzić do upadku osoby starszej. Nie jeden wie, że opieka nad osobą starszą, nie należy do najłatwiejszych zadań.

Jakie są przyczyny upadków u osób starszych?

Problemy z chodzeniem u osób starszych pojawiają się coraz częściej z każdym wiekiem. Przyczyny upadków u osób starszych najczęściej dzieli się na dwa rodzaje, czyli wewnętrzne i zewnętrzne. Wewnętrzne są związane z procesami zanikowymi, które wynikają ze starzenia się organizmu. Do nich można zaliczyć, np.:

  • Osłabienie mięśni,
  • choroba Parkinsona
  • pogorszenie wzroku, ale i słuchu
  • pogorszenie koordynacji ruchowej
  • zaburzenia równowagi
  • spowolnienie reakcji układu nerwowego
  • zaburzenia krążenia
  • zawroty głowy oraz obniżenie ciśnienia.

Przyczyny zewnętrzne to głównie czynniki środowiskowe, które można spotkać, np. na zewnątrz. Takie miejsca mogą być następstwami upadku u osób starszych. Może to być śliskie podłoże, schody, wysokie progi, brak uchwytów, czy nawet złe oświetlenie. Problem z chodzeniem u starszej osoby może spowodować wypadek. Dlatego jest to bardzo niebezpieczne dla osoby w podeszłym wieku. Szczególnie podczas niekorzystnych warunków atmosferycznych.

Jak zapobiegać upadkom osób starszych?

Na niektóre problemy z chodzeniem u osób starszych nie ma się niestety wpływu. W pewien sposób można ograniczyć upadki osób starszych. Konieczne będzie zmodyfikowanie otoczenia tak, aby było, jak najbardziej przyjazne seniorowi. Pierwszym sposobem jest usunięcie niestabilnych przedmiotów. Szczególnie takich jak stołki, czy ruchome dywaniki. Niestety takie przedmioty mogą być niebezpieczne przy zaburzeniu równowagi. Zawsze można zamontować usprawnienia. Do takich należą podkładki antypoślizgowe, poręcze, czy dobre oświetlenie. Takie zastosowania to dobra profilaktyka upadków u osób starszych. Senior powinien również poruszać się za pomocą, np. laski, czy balkoniku. Najważniejsze, aby nie zapominać o regularnych ćwiczeniach, rehabilitacjach, czy aktywności fizycznej. Dzięki temu ciało seniora jest bardziej usprawnione i zwiększa to koordynację ruchową.

Co zrobić podczas upadku osoby starszej?

Jedną z zasad podczas upadku osób starszych jest zachowanie spokoju. Należy o nim nie zapominać nawet podczas udzielania pierwszej pomocy. Przede wszystkim to może pomóc obiektywnie ocenić zaistniałą sytuację. Na początek konieczne będzie ocenienie ryzyka upadku u osób starszych. Może się okazać, że osoba, która się przewróciła, jest przytomna, ale nie widać żadnych objawów urazu. Co zrobić w takiej sytuacji? Warto odczekać dłuższą chwilę, aby senior powrócił do siebie. Najlepiej zapewnić mu także troskliwą opiekę, przykryć kocem lub podsunąć poduszkę pod głowę.

 

Autor

Ambroży fusion

opis autora