Jak wesprzeć samotnego seniora


Czas mija nieubłaganie i z każdym dniem każdy z nas staje się coraz starszy. Mówi się, że dzieci szybko dorastają, ale dotyczy to tak naprawdę wszystkich. Szczególnie po naszej rodzinie i bliskich możemy zaobserwować, jak się starzeje. Zanim się obejrzymy, nasi rodzice stają się dziadkami. Seniorzy to szczególna grupa, która przez wielu jest niestety zapomniana. My często w pędzie życia zapominamy o tym, aby dbać o kontakt z nimi. Jednak samotność seniorów jest poważnym zjawiskiem. Jak zatem wesprzeć samotnych seniorów? Sprawdź nasz artykuł! 


Czym tak właściwie jest samotność i osamotnienie osób starszych?

Chociaż pojęcie samotności i osamotnienia brzmią bardzo podobnie, to dwie różne od siebie rzeczy. Samotność to decyzja o stylu życia, która możemy wybrać lub nie. Jednak, gdy się zdecydujemy na taki tryb funkcjonowania, to możemy oczekiwać, że dam nam satysfakcję. Są typu ludzi, którzy bardziej preferują samotność od kontaktów z ludźmi i jest naturalne. Nie każdy potrzebuje relacji z drugim człowiekiem, aby czuć się szczęśliwy. Czasami tej samotności się nie wybiera i wtedy może ona skutkować poczuciem osamotnienia. Osamotnienie osób starszych jednak może się pojawić, nawet gdy na co dzień mają oni kontakt z ludźmi. Osamotnienie to uczucie wewnętrzne, które objawia się brakiem możliwości tworzenia satysfakcjonujących relacji na głębokim poziomie z innymi osobami. Tak więc osoby starsze mogą czuć się samotne w naszym towarzystwie, jeśli nie będą czuć się zrozumiane. Samotność i osamotnienie osób starszych to bardzo przykre zjawiska, które mogą mieć poważne konsekwencje. 

 

Samotność osób starszych i sposoby jej przeciwdziałania

Przede wszystkim ważne jest, aby zadbać o komunikację z seniorem. Samotność seniorów w wyniku pandemii koronawirusa stała się coraz większym problemem. Wiele osób starszych miało ograniczony kontakt z rodziną i światem zewnętrznym, aby zmniejszyć ryzyko zarażenia. Niestety, to spowodowało nasilenie zjawisko osamotnienia osób starszych, mimo dostępności nowoczesnych technologii, z którymi nie są zazwyczaj zaznajomieni. W takiej sytuacji pomoc opiekuna może być niezwykle cenna. Umożliwienie starszej osobie komunikacji z bliskimi za pomocą komunikatora internetowego i kamerki internetowej jest lepszą alternatywą niż rozmowa telefoniczna i może stanowić pewną namiastkę prawdziwego kontaktu.

Osoby starsze mogą czuć się zagubione w szybko zmieniającym się świecie i przez to mieć trudności z nawiązaniem relacji z młodszymi pokoleniami. Dlatego ważne jest, aby połączyć ich z rówieśnikami, z którymi mogą znaleźć wspólny język. Kluby seniora, działające przy ośrodkach kultury, spółdzielniach czy parafiach, są idealne jeśli chcemy, aby samotni seniorzy znaleźli się w jednym miejscu. To właśnie tam starsi ludzie mogą się spotykać, spędzać czas razem, a także rozwijać swoje zainteresowania. Dla seniorów łaknących nauki ciekawą opcją będą również uniwersytety trzeciego wieku, które oferują zajęcia dla seniorów.

Ważne jest jednak, aby w obecnych czasach chronić seniorów przed oszustami, którzy będą chcieli od nich wyłudzić pieniądze. Samotni seniorzy są w stanie bardziej zaufać niż osoby z młodszego pokolenia. Poniekąd jest to pozytywne, ponieważ seniorzy są bardziej skłonni do nawiązywania kontaktów z nieznajomymi i nie mają oporów przed inicjowaniem rozmowy. Z drugiej strony, to nadmierne zaufanie może sprawić, że seniorzy staną się łatwym celem dla oszustów, którzy stosują różne metody wyłudzania pieniędzy. Dlatego opiekun powinien zwracać uwagę na to, z kim senior nawiązuje kontakt i w razie potrzeby interweniować. Ponieważ samotność seniorów jest realnym problemem, ważne jest, aby odpowiednio do nich podejść i zadbać o to, aby czuli się potrzebni i wspierani. 

 

 

Autor

Ambroży fusion

opis autora