Ambroży fusion
opis autora
Wiele osób starszych niestety nie radzi sobie ze zmianami fizycznymi i psychicznymi. Takimi, jakie zachodzą w ich coraz mniej wydajnych organizmach. Procesy chorobowe, jak i poczucie samotności pogłębia kreowany przez media kult ciała. Osoby starsze coraz częściej czują się spychane na margines społeczny. Głównie dlatego, że w dobie Internetu ich wiedza i doświadczenie nie są już tak doceniane.
W walce z tym może pomóc muzykoterapia dla seniorów. Taka forma zajęć w wolnym czasie może zdecydowanie poprawić koncentrację i samopoczucie. Najczęściej również sprawność ruchową.
Taką terapię z wykorzystaniem muzyki zaczęto stosować już po drugiej wojnie światowej. W czasach kiedy potrzebna była pomoc dla żołnierzy z urazami mózgu. Okazało się, że ma także pozytywny wpływ na psychikę i emocje poszkodowanych. Dlatego też rozszerzono zakres jej zastosowań i stosowana są zajęcia z muzykoterapii dla seniorów. Dziś stosuje się ją jako formę psychoterapii, głównie w leczeniu nerwic, a także zaburzeń psychicznych. Muzykoterapia dla osób starszych pozwala również skrócić czas rehabilitacji nawet o jedną czwartą. Dlatego stosuje się ją nie tylko na salach chorych, ale i salach operacyjnych. Ćwiczenia muzyczne dla seniorów niosą szereg korzyści. Przede wszystkim w sferze psychiczno-emocjonalnej. Taka terapia może między innymi:
Muzykoterapię dla seniorów dzielimy na aktywną oraz receptywną. Ta druga polega na wyłącznie słuchaniu określonego rodzaju muzyki. To jest oczywiście element relaksu. Dołączyć można do niej również dyskusję psychoterapeutyczną, czyli funkcjach, odczuwaniu, emocjach towarzyszącym jej słuchaniu. Z kolei muzykoterapia dla seniorów wymaga zaangażowania fizycznego np. gry na instrumentach czy tańca.
Kolejnym elementem terapii na zajęciach muzycznych dla seniorów może być komponowanie utworów. Podczas zajęć, uczestnicy mogą stworzyć melodię, tekst czy też tytuł piosenki. To zdecydowanie pozwala rozwijać ich kreatywność i samoocenę. Osoby starsze czują się zależne od innych, a ćwiczenie pokazuje im, że mogą stworzyć coś własnego. Seniorzy są tym zachwyceni, ponieważ mogą wyrazić siebie w inny sposób niż na co dzień.
Taniec również może być fajnym sposobem muzykoterapii dla osób starszych. Angażuje on nie tylko ciało człowieka, ale także jego psychikę i duszę. Tańcząc wzmacnia się mięśnie i pozbywa zbędnych kilogramów. Z kolei organizm jest doskonale dotleniony, a to zdecydowanie usprawnia pracę serca. Taniec to świetne zajęcie z muzykoterapii dla seniorów, które pozwala uaktywnić osoby nieśmiałe.
opis autora