Jaki jest zakres obowiązków opiekunki osoby starszej?

Opieka nad osobą starszą to praca naprawdę wymagająca, ale potrafi przynosić ogromną satysfakcję. Opiekunka ma szereg obowiązków. Ich zakres zależy w dużej mierze od stanu zdrowia podopiecznego.

Przed rozpoczęciem pracy jako opiekunki warto wiedzieć, jaki jest zakres obowiązków opiekunki osoby starszej. Głównym zadaniem opiekunki jest wsparcie, a nawet wyręczenie rodziny seniora w opiece nad nim. Obejmuje to nie tylko bezpośrednie czynności związane z opieką, ale też organizowanie czasu seniorowi. Praca opiekuna wymaga przede wszystkim wrażliwości, empatii, cierpliwości i opanowania.

Co należy do obowiązków opiekunki osób starszych?

Opieka obejmuje spore obowiązki dla opiekuna osób starszych, które są możliwe do wykonania. Takie obowiązki oczywiście zostały wcześniej ustalone oraz zaakceptowane przez obie strony. Zanim opiekunka zdecyduje się na podjęcie obowiązków opiekuna prawnego osoby starszej. Takie obowiązki zmieniają się w zależności od zlecenia i stanu zdrowia seniora. Do obowiązków opiekuna osób starszych należy przede wszystkim:

  • dbanie o higienę seniora,
  • pomoc podczas ubierania się,
  • pomoc przy czynnościach fizjologicznych,
  • pranie odzieży,
  • sprzątanie domu seniora,
  • przygotowywanie jak i podawanie posiłków,
  • robienie zakupów,
  • wspólne spędzanie czasu,
  • pilnowanie terminów wizyt u lekarza i zabranie na nią,
  • komunikacja z rodziną i bliskimi starszej osoby.

Opiekunka osoby starszej to osoba, która pilnuje obowiązków opiekuna osób starszych. Zakres obowiązków opiekunów bywa naprawdę różny. Oczywiście w zależności od stanu zdrowia i możliwości osób starszych, a także od miejsca zatrudnienia. Jest to zawód wymagający, ale dający również wiele satysfakcji. Zawód ten polega przede wszystkim na wsparciu, opiece jak i organizacji codziennych zajęć seniorom. Cechy, które powinna mieć opiekunka to empatia, cierpliwość i chęć pomocy innym. Co więcej, stanowczość i opanowanie. Opiekunka osoby starszej powinna pomóc w zaspokojeniu potrzeb biologicznych, psychicznych i społecznych. Dodatkowo dbając o sprawność umysłową i fizyczną na tyle na, ile pozwala na to stan pacjenta.

Co nie należy do obowiązków opiekuna osób starszych?

Zakres obowiązków opiekuna osoby starszej należy dokładnie omówić przed wyjazdem. Jeśli na zleceniu coś się zmienia, należy poinformować swojego koordynatora, czyli opiekuna zlecenia. Ustalenie dokładnych warunków i zasad pracy opiekunki na zleceniu gwarantuje uniknięcie ewentualnych nieporozumień. Dzięki odpowiedniemu przygotowaniu się do zlecenia i pracy można ustalić harmonogram dnia i przerw w pracy.

Należy pamiętać, że poznanie i zrozumienie potrzeb oraz oczekiwań seniora i jego rodziny, to większy komfort. Nie tylko dla opiekunki i rodziny, ale dla samego podopiecznego. Relacja oparta na szacunku i zaufaniu jest gwarancją satysfakcjonującej współpracy.

Autor

Ambroży fusion

opis autora