Ambroży fusion
opis autora
Dzięki rozwojowi medycyny życie ludzkie się wydłuża. Z tego powodu z roku na rok będzie rosła liczba osób cierpiących na chorobę Alzheimera i demencji. Alzheimer a demencja - sporo je łączy, a jednak każdy z tych stanów oznacza coś innego. Jak rozróżnić demencję starczą i choroba Alzheimera u osób starszych?
Demencja starcza, jest pojęciem bardzo szerokim i nie stanowi odrębnej jednostki chorobowej. Jest to zespół objawów wynikających z nieprawidłowo działającego mózgu. Demencja a Alzheimer może mieć różną przyczynę, a choroba Alzheimera jest najczęstszą z nich. Okazuje się, że ok. 60% wszystkich pacjentów z demencją cierpi właśnie na to schorzenie. To oznacza, że jeśli choruje się na Alzheimera, to zawsze ma się także demencję. Czy chorując na demencję, nie zawsze chorujemy na Alzheimera? Właśnie, tak. Innymi chorobami prowadzącymi do otępienia mogą być choroba Picka, czyli tzw. otępienie skroniowo-czołowe.
Alzhaimer a demencja starcza, wbrew pozorom się od siebie różnią. Warto dodać, że demencja a Alzhaimer nie jest naturalnym procesem starzenia się ludzkiego organizmu. Z wiekiem zdolności poznawcze obniżają się, a mózg pracuje na „wolniejszych obrotach”. Tym samym nie przetwarza już tak szybko informacji napływających z otoczenia. Jak się okazuje, nie zmienia to faktu, że zdrowy 80-latek nadal jest w stanie uczyć się nowych rzeczy. Przede wszystkim poszerzać wiedzę o świecie, rozwijać zainteresowania a na pewno będzie mu to przychodziło znacznie trudniej. Osoba starsza słabiej widzi, a z powodu postępujących zmian wolniej także się porusza. Może się okazać, że będzie bardziej skłonna do depresji i gorzej radzi sobie w sytuacjach stresowych. To całe spowolnienie nie musi jednak od razu oznaczać demencji starczej. Nie powinniśmy jej traktować jako nieodłącznego elementu procesu starzenia. Demencja starcza a Alzhaimer jest stanem patologicznym, na który składa się wiele różnych objawów. Szczególnie świadczących o zaburzonej pracy mózgu.
Alzhaimer a demencja to choroba dotyczy zazwyczaj osób w wieku powyżej 65 lat. To nie znaczy oczywiście, że młodzi ludzie nie mogą być nią dotknięci. Przyczyną choroby Alzheimera jest gromadzenie się w mózgu białek. To właśnie one tworzą struktury zwane płytkami i splątkami.
opis autora