Jak umyć głowę osobie leżącej?

Higiena chorego może sprawiać początkującemu opiekunowi osób starszych duży kłopot. Jak umyć głowę osobie leżącej? W jaki sposób należy zadbać o jej ciało? Zaniedbanie higieny może doprowadzić do wielu problemów skórnych i zdrowotnych. Należy pamiętać, że mycie osoby leżącej zawsze zaczyna się od głowy.

Co należy przygotować do mycia?

Niezależnie, czy wie się, jak myć osobę leżącą to odpowiednie przygotowanie jest kluczem do sukcesu. Zanim przystąpi się do czynności higienicznych, można przygotować sobie zestaw do mycia głowy osobie leżącej. Najważniejsze rzeczy, które będą potrzebne to:

  • miska z ciepłą wodą, zwykła lub specjalistyczna miska pneumatyczna,
  • delikatny szampon,
  • mały kubeczek do spłukiwania,
  • ręcznik lub suszarka.

W sytuacji, kiedy wszystko będzie gotowe, można przystąpić do pracy.

Jak umyć głowę osobie leżącej?

Mycie głowy osobie leżącej to wbrew pozorom bardzo ciężkie zadanie. Dobrym rozwiązaniem w tej sytuacji jest wykorzystanie specjalnej miski pneumatycznej do mycia głowy na leżąco. Ten produkt zdecydowanie ułatwia mycie i sprawia, że czynność jest bezpieczniejsza.

Przydatny będzie zestaw do mycia głowy osobie leżącej. Jeśli jednak nie posiada się miski pneumatycznej, to można wykorzystać do tego zwykłą miskę. Można ustawić ją na taborecie, tak aby była na wysokości leża łóżka. W takiej sytuacji wystarczy zsunąć głowę pacjenta do miski i można bezpiecznie umyć włosy osobie leżącej. Jeśli łóżko jest dość niskie lub posiada funkcję obniżenia, wtedy można postawić samą miskę obok łóżka. Dostępne są także specjalistyczne łóżka, które pozwalają na regulację wysokości. Pacjent może leżeć na mniejszej lub większej wysokości. Oczywiście w zależności od potrzeby. Takie łóżka ułatwiają również zmianę pozycji pacjenta. W momencie, gdy stan pacjenta nie pozwala na zmianę pozycji, należy unieść głowę i położyć miskę.

Sam proces mycia włosów osobie leżącej przebiega podobnie jak u zdrowej osoby. Po umyciu można je osuszyć ręcznikiem lub za pomocą suszarki. Szczególnie należy zwrócić uwagę, żeby nawiew suszarki nie był zbyt silny. Przed suszeniem oczywiście należy rozczesać włosy. Później czynność ta będzie znacznie trudniejsza, zarówno dla opiekuna, jak i pacjenta.

Higiena włosów jest łatwiejsza, kiedy są one krótsze, więc podcięcie włosów zapewni większy komfort. Włosy na pewno nie będą się plątać i przeszkadzać. Oczywiście nie można podejmować takiej decyzji bez konsultacji z samym pacjentem. Myjąc głowę osobie leżącej, należy pamiętać:

  • Być bardzo delikatnym i dokładnym,
  • działać sprawnie,
  • wodę wymieniać, gdy ulegnie zabrudzeniu,
  • dbać o komfort chorego.

Higiena to podstawa w myciu głowy osobie leżącej

Mycie głowy osobie leżącej to jeden z codziennych obowiązków opiekuna, którego nie można lekceważyć. Najważniejsze jest nauczenie się, w jaki sposób można to przeprowadzać. Co więcej, dokładnie i sprawnie. Należy postarać się również o to, żeby osoba starsza czuła się podczas mycia jak najlepiej. Komfort i swoboda to jedna z najważniejszych cech.

 

 

Autor

Ambroży fusion

opis autora