Opieka nad osobami starszymi – dlaczego warto zatrudnić opiekunkę?

Opieka nad osobami starszymi w domu najczęściej spoczywa na ich dorosłych dzieciach. Oczywiście nie zawsze możliwe jest czuwanie przez całą dobę przy seniorze. W momencie, kiedy opieka nad seniorem w domu sprawia trudności, warto zastanowić się nad profesjonalną opieką. Najczęściej rodziny decydują się na opiekę, ponieważ na głowie są jeszcze małe dzieci i praca na pełen etat.

Opieka nad seniorem w domu – co to takiego?

Opieka domowa seniora obejmuje pomoc w zaspokajaniu codziennych potrzeb życiowych i opiekę higieniczną. Co więcej, zaleconą przez lekarza pielęgnację oraz zapewnienie kontaktów z otoczeniem w miarę możliwości. Jak wiadomo, specjalistyczne usługi opiekuńcze oznaczają usługi dostosowane do szczególnych potrzeb. Wynikają one oczywiście z rodzaju schorzenia lub niepełnosprawności. Świadczone są przez osoby ze specjalistycznym przygotowaniem zawodowym.

Zalety posiadania domowej opieki nad osobami starszymi

Koszt wynajęcia opiekunki do osoby starszej traci na zaznaczeniu, kiedy osoba starsza ma zapewnioną profesjonalną pomoc i bezpieczeństwo przez cały czas. Opiekunka to osoba, która przebywa z podopiecznym przez całą dobę. Dzięki temu rodzina nie musi się szczególnie martwić i przez to może zająć się swoimi obowiązkami. Opieka domowa osób starszych to nie tylko dla seniora zapewniony komfort psychiczny, ale też dla jego bliskich. Wyobrazić sobie można, ile czasu trzeba poświęcić, aby pomagać takiej starszej schorowanej osobie.

Kiedy sytuacja wymaga opieki nad schorowanym rodzicem, domownicy mogą odczuć ciężar związany z pomocą seniorowi. Poza wysiłkiem fizycznym dochodzi również pomoc w codziennych czynnościach, dlatego wykwalifikowana opieka domowa nad seniorem może być dobrym rozwiązaniem.

Należy również pamiętać, że profesjonalne usługi opieki nad seniorem w domu, często związane są z fachowymi umiejętnościami. Opiekunki często mają doświadczenie w takiej pracy i doskonale wiedzą, jak należy opiekować się schorowaną osobą. Mają wiedzę na temat schorzeń związanych z wiekiem starczym i wiedza jak aktywować seniora. Przede wszystkim opieka nad seniorem w domu przydatna jest, kiedy trzeba przekonać seniora do jakiejś rzeczy. Takie umiejętności bardzo pomagają w pracy z osobami starszymi. Jakie zalety jeszcze można wyróżnić z domowej opieki nad osobami starszymi?

  • Kompleksowa pomoc — opiekunka osoby starszej wykona wszelkie zadania. Przede wszystkim sprzątanie, pomoc w dotarciu do lekarza i dopilnowaniu, by podopieczny przyjął leki, a także karmienie.
  • Bezpieczeństwo – dzięki opiece domowej dla seniora najbliżsi, zyskują pewność, że w razie potrzeby, osoba starsza będzie miała pomoc;
  • zapewnienie towarzystwa – to jedno z najważniejszych aspektów domowej opieki nad osobami starszymi, czyli rozmowa i towarzystwo;
  • utrzymanie czystości w domu – opiekunki mogą posprzątać mieszkanie.

 

Autor

Ambroży fusion

opis autora