Nagłe osłabienie organizmu u osób starszych

Naturalne starzenie się organizmu jest nieuniknione. Nie oznacza to jednak, że osoby starsze muszą się godzić z całkowitym brakiem sił i rezygnować z życia. Często za osłabienie odpowiadają czynniki, które można bez problemu wyeliminować, wystarczy wiedzieć jak. 

Jak wiadomo, organizm po 60 roku życia zaczyna coraz gorzej pracować. Brak sił u osoby starszej często wywołany jest różnymi chorobami, bezsennością, przyjmowaniem niektórych leków, a nawet zbyt małą dawką ruchu. Co więcej, niektórzy seniorzy mogą się zmagać z zespołem słabości, który sprawia, że nawet z pozoru niewinna dolegliwość może wpłynąć negatywnie na cały organizm. Dlatego warto wiedzieć, kiedy osłabienie u osoby starszej jest wywołane czymś więcej niż tylko wiekiem.

Co na osłabienie dla starszej osoby?

Przede wszystkim warto sobie zdać sprawę, że mniejsza wydolność i osłabienie mięśni jest czymś normalny u osób w podeszłym wieku. Zmniejszanie się tkanki mięśniowej następuje już po 40 roku życia, a po 60 drastycznie przyśpiesza. Nie oznacza to jednak, że osłabienie organizmu u osób starszych sprawia, że nie mogą one brać czynnego udziału w codziennych zajęciach. Właśnie dlatego, aby senior czuł się dobrze, należy zapewnić mu m.in.:

  • odpowiednią dietę, 
  • codzienną aktywność na świeżym powietrzu,
  • odpowiednią ilość snu.

Nagłe osłabienie u osoby starszej może być spowodowane źle zbilansowaną dietą. Niezwykle istotne jest, aby posiłki były lekkostrawne, obfitujące w błonnik i niezbędne witaminy takie jak B, A, D i C, a także minerały i nienasycone kwasy tłuszczowe omega-3 i omega-6. Dlatego dieta powinna być bogata w warzywa, owoce, ryby, białe mięso i produkty mleczne. Z kolei zawroty głowy u osób starszych mogą być spowodowane zbyt małym nawodnieniem organizmu. Z tego powodu bardzo ważne jest także zadbanie o wypijanie odpowiedniej ilości wody przez seniora. Co więcej, aby zmniejszyć osłabienie u osób starszych, wskazany jest również codzienny ruch. Codzienna dawka wysiłku fizycznego na świeżym powietrzu pozwoli dotlenić mózg, zapobiegnie problemom z bezsennością i poprawi ogólne samopoczucie. Osłabienie organizmu w starszym wieku jest stanem fizjologicznym, jednak nie musi utrudniać codziennego funkcjonowania. 

Jak wzmocnić organizm u starszej osoby?

Jak już wyżej zostało wspomniane, podstawą jest zbilansowana dieta i ruch, a także odpowiednie nawodnienie. Osłabienie mięśni nóg u osoby starszej może wynikać z braku aktywności i zasiedzenia. Dlatego seniorom zaleca się codzienny 30-minutowy spacer, a nawet zajęcia na basenie, które poprawiają napięcie mięśni, zwiększają objętość płuc i poprawiają krążenie. Takie zajęcia często są polecane również osobom po urazach ortopedycznych. Osłabienie organizmu u starszej osoby może być również powodowane spadkiem odporności. Z tego powodu warto wprowadzić do diety produkty bogate w witaminę C i zadbać o prawidłowy poziom witaminy D. Wzmocnić organizm można również przy pomocy warzyw powszechnie znanych ze swoich właściwości zdrowotnych takich jak cebula i czosnek. Niestety czasami silne osłabienie u osoby starszej może wynikać z postępującego stanu chorobowego lub zespołu słabości, który występuje u osób w podeszłym wieku. Na pogorszenie stanu seniora wpływa również stres, bezsenność, nałogi, choroby przewlekłe i długotrwała farmakoterapia. W związku z tym wszelkie niepokojące dolegliwości, osłabienie zawroty głowy u osoby starszej warto konsultować z lekarzem.

Jak wzmocnić osobę starszą?

Jak widać, można pomóc seniorowi w utrzymaniu sprawności poprzez dietę i aktywność fizyczną. Osłabienie u osoby starszej wywołane błędami w żywieniu, nałogami lub złym stylem życia można zniwelować. Jednak w niektórych przypadkach konieczna jest suplementacja bądź wdrożenie leczenia farmakologicznego, jeżeli za stan seniora odpowiada choroba. Zespół słabości również może wywołać nagłe osłabienie senność u starszej osoby. Ludzie z tą przypadłością są bardziej narażeni na czynniki zewnętrzne i wewnętrzne, które drastycznie mogą pogorszyć ich stan zdrowia. Jednak jeżeli u seniora nie zostanie zdiagnozowana żadna choroba, to na osłabienie w starszym wieku w zupełności wystarczy ruch, odpowiednia ilość snu, zdrowe odżywianie i nawodnienie organizmu. 

 

Autor

Ambroży fusion

opis autora