Jaki pies dla starszej osoby? Czy to dobry pomysł?

Zwierzęta dla starszych osób to temat interesujący zarówno dla seniorów, jak i dzieci czy wnucząt. Oni na pewno chcą, żeby członkowie rodziny mogli spędzać czas z czworonożnym przyjacielem. Pies dla starszej osoby to świetny pomysł, głównie dlatego, że zwierzak zmusza do aktywności. Pozwala też zapoznać nowe osoby podczas codziennych spacerów, dlatego jest świetnym przyjacielem i towarzyszem. To ważne, kiedy między innymi kontakt ze znajomymi rozluźnia się po zakończeniu kariery. Istnieje sporo zalet posiadania czworonożnego przyjaciela przez seniora, jednak trzeba ją dobrze przemyśleć. Jaki pies dla seniora sprawdzi się najlepiej?

Jaki pies dla seniora?

Pies dla starszej osoby to naprawdę świetny pomysł. Należy szczególnie pamiętać, że zwierzę musi być jednak dopasowane do swojego opiekuna. Na co należy zwrócić szczególną uwagę, podczas wyboru pieska dla seniora? Złym wyborem dla seniora będzie zakup szczeniaka. Młode zwierzę niestety wymaga dużo aktywności, a także sporej pracy. Niezbędne jest w tym przypadku także częste wyprowadzanie młodego psa. Najpierw trzeba go nauczyć poprosić o wyjście, co więcej, konieczne jest zapewnianie mu zabawy i szkolenia. Raczej senior nie będzie miał tyle chęci i siły, żeby zajmować się szczenięciem.

Zdecydowanie najlepszym wyborem w tym przypadku będzie adopcja psa starszego, powyżej 5. roku życia. Większość takich psów została już nauczona chodzenia na smyczy, a także jest znacznie spokojniejsza. Oczywiście to nie znaczy, że nie wymaga w ogóle spacerów. Jak się okazuje, starsze psy wciąż uwielbiają chodzić do lasu czy nawet parku. Szczególnie długie spacery, ale w spokojnym tempie są potrzebne nawet psim seniorom.

Spokojny pies dla seniora potrzebuje szczególnie zabaw umysłowych. Głównie polecane są te, w których zwierzę wykorzysta swoje węchowe umiejętności do zdobywania pokarmu. Świetnym rozwiązaniem jest także podawanie psu jedzenia podczas zabawy. Psy szczególnie czerpią radość, kiedy mogą zapracować na swój posiłek. Podrzucanie jedzenia, wysypywanie chrupków na matę węchową czy podawanie w pustej zabawce na pewno ich ucieszą. Co więcej, takie zabawy węchowe opóźniają procesy starzenia się komórek.

Jakiej racy pies dla starszej osoby?

Oprócz wieku psa dla osoby starszej trzeba wziąć także jego temperament. Zdecydowanie nie sprawdzą się zwierzęta z grupy psów pracujących: owczarki, labradory, gończe. Zachowują one dużą aktywność aż do późnej starości. Zdecydowanie lepszym wyborem dla seniora będą psy małych ras, które na starość stają się mniej aktywne. Odpowiednie rasy psów dla starszych osób to zdecydowanie: shih-tzu, pekińczyk, maltańczyk, yorkshire terrier, cavalier king charles spaniel.

  • Shih-tzu nie potrzebuje dużego domu z ogrodem. Wystarczy mu niewielkie mieszkanie. Drobny pies dla osoby starszej jest niezwykle przyjazny, inteligentny, wesoły.
  • Pekińczyk to doskonały pies dla każdego seniora. Uwielbia spokój, dlatego będzie chętnie spędzał czas w domu. Wystarczą mu krótkie spacery.
  • Maltańczyk ma sporo energii, ale nie potrzebuje bardzo długich i szybkich spacerów. Chętnie spędzi czas w domu, na przykład na aportowaniu ulubionej zabawki lub wyszukiwaniu smakołyków.

 

Autor

Ambroży fusion

opis autora