Opiekunka osób starszych w Niemczech – domy opieki

Zastanawiasz się, czy wyjechać do pracy do domu opieki w Niemczech? Branża opiekunek w Niemczech od lat przyciąga bardzo duże zarobki z atrakcyjnymi formami zatrudnienia. Dla wielu osób taka praca może stanowić dodatkowe zajęcie, chociażby podczas wakacji. Opiekunka osób starszych, która chce podjąć pracę w Niemczech, może zatrudnić się nie tylko prywatnie w domu seniora, ale także w domu opieki.

Jakie możliwości daje praca w opiece w Niemczech?

Społeczeństwo niemieckie jest jednym z najszybciej starzejących się nacji w Europie. Sprawia to, że branża opiekuńcza nieustannie jest potrzebna. Dlatego praca w domu starców w Niemczech również jest korzystna dla opiekunek. Korzystają z tego nie tylko opiekunki z Europy Wschodniej, ale także z Polski. Taka praca w domu starców w Niemczech przyciąga wysokie zarobki w euro i atrakcyjne warunki, a także duży wybór ofert zatrudnienia. Praca w charakterze opiekunki osób starszych to doskonałe rozwiązanie na chwilę. Dzięki temu można podreperować domowy budżet. Opiekunowie mają do wyboru nie tylko pracę w niemieckich domach prywatnych, ale i pracę w domach pomocy społecznej. Zakres obowiązków w przypadku obu rozwiązań jest zasadniczo taki sam. Różnice można zauważyć na poziomie komfortu i warunków pracy, a także kontaktu z podopiecznym podczas pracy w domu starców w Niemczech.

Jak wygląda praca w domu opieki w Niemczech?

Na terenie Niemiec jest sporo specjalistycznych placówek, których celem jest zapewnienie właściwego komfortu życia. Co więcej, standardu opieki i pomocy w czynnościach życia codziennego. Okazuje się, ze większość z niemieckich domów spokojnej starości przypominają luksusowe hotele niż domy opieki, jak np. w Polsce. Niestety pracę w domu starców w Niemczech jako opiekunka nie może podjąć każdy. Pracę tam mogą podjąć jedynie profesjonalne opiekunki osób starszych. W Niemczech nazywane Altenpflegerin, które mają stosowne wykształcenie. Jakie obowiązki należą do opiekunki w domach opieki?

  • Pomoc podopiecznym w trakcie jedzenia, picia i codziennej pielęgnacji. Co więcej, poruszania, czy senior chodzi samodzielnie, czy porusza się z wykorzystaniem np. chodzika, należy mu pomóc.
  • Wykonywanie podstawowych czynności medycznych, np. podawanie leków zaleconych przez specjalistę, czy zmiana opatrunków. Do zadań opiekunki należy również pomiar cukru we krwi, pomiar ciśnienia tętniczego i pomiar temperatury ciała.
  • Podczas pracy w domu opieki w Niemczech opiekunka powinna dbać o dobre samopoczucie i komfort psychiczny.
  • Organizacja czasu wolnego pensjonariuszom przebywającym w ośrodku.
  • Przekazywanie informacji rodzinom seniorów aktualnego stanu zdrowia podopiecznego.

Zarobki w pracy w domu opieki w Niemczech

Do najważniejszych kwestii, które interesuje osoby podejmujące się pracy w domu opieki w Niemczech, są zarobki. Oczywiście bez zmian są wyższe niż w przypadku pracy na tym samym stanowisku w Polsce. Opieka nad seniorem w domu zależy od jego stanu zdrowia, miejsca zamieszkania, doświadczenia opiekunki, czy znajomości języka niemieckiego. Najczęściej oferty w tym przypadku wahają się od 1200 do 1600 euro na rękę. Natomiast opiekunki pracujące w domu opieki w Niemczech zarabiają około 2000 euro brutto.

 

Autor

Ambroży fusion

opis autora